Slávne filmové strechy – koľko z nich spoznáte?

Ak patríte medzi filmových fanúšikov, určite viete identifikovať akúkoľvek hlášku či scénu z vášho obľúbeného filmu. Strechy pri tom neraz zohrali veľmi dôležitú úlohu na dotvorenie prostredia a atmosféry. Nebezpečné naháňačky, skákanie zo strechy na strechu, romantické stretnutia … Mnohí režiséri známych snímok natočili kľúčové a ikonické scény práve na streche. Vybrali sme pre vás tie najlepšie strešné filmové scény a prezradíme vám, kde sa strechy v skutočnosti nachádzajú. Koľko z nich spoznáte?

Smrtonostná pasca (1988)

V akčnom trileri bojuje policajt John McClane, ktorého stvárnil Bruce Willis proti teroristom na čele s Hansom Gruberom (Alan Rickman). Teroristi obsadili nedostavaný mrakodrap Nakatomi Plaza, v ktorom sa práve odohráva vianočný večierok. John sa pri svojom súboji dostáva na strechu, kde sa napokon odohrajú najakčnejšie scény filmu. Mrakodrap Nakatomi plaza sa v skutočnosti volá Fox Plaza a nachádza sa v Los Angeles v Californii. Táto budova očarila viacerých filmárov, svoju úlohu zohrala aj vo filmoch Klub bitkárov, Zem nikoho či Smrtonostná zbraň 2.

 

Bezsenné noci v Seattli (1993)

Romantický film s Tomom Hanksom a Meg Ryan v hlavnej úlohe mapuje neľahkú cestu za láskou. Tom Hanks stvárňuje architekta, ktorý sa spamätáva zo smrti svojej ženy a jeho malý syn nechce, aby bol navždy sám. Prostredníctvom inzerátu v rádiu, na ktorý ho syn nahovorí, spozná novinárku Meg Ryan a začnú sa spolu stretávať. Vtipné scény, originálne rozhovory a momenty sa zaryli do sŕdc mnohých fanúšikov príjemných romantických komédií. Scéna na streche mrakodrapu Empire State Building v New Yorku, kedy sa konečne rozhodnú skúsiť to spolu, nie je výnimkou. Mrakodrap si „zahral“ vo viac, ako 250 filmoch a seriáloch. Dôležitú úlohu zohráva napríklad aj vo filmoch King Kong, Spider Man či Hancock.

Foto: TriStar Pictures

Empire state building

Vykúpenie z väznice Shawshank (1994)

Film označený za jeden z najúspešnejších vôbec v dejinách kinematografie zobrazuje osudy väzňov odpykávajúcich si svoje tresty vo väzení Shawshank. Strhujúci príbeh zobrazuje pevné priateľstvo, utrpenie, nádej aj beznádej dostať sa ešte niekedy na slobodu. Jeden z veľmi dôležitých momentov filmu je keď sa hlavný hrdina, na dvojnásobné doživotie odsúdený Andy Dufrese (Tim Robbins) popri práci na streche so svojimi spoluväzňami (Morgan Freeman, William Sadler a ďalší) odváži prehovoriť s krutými dozorcami, aby jednému z nich poskytol radu po tom, čo si vypočul ich rozhovor. Po tomto geste si získa rešpekt medzi dozorcami aj väzňami. Scéna sa odohráva na streche starého skladiska v meste Mansfield v Ohiu, ktoré bolo zrenovované za účelom natáčania filmu.

Foto: Castle Rock Entertainment
Dobová fotka objektu (Foto: downtownmansfield.com)

Matrix (1999)

Nadčasový film zobrazuje budúcnosť, v ktorej ovládajú ľudí roboti. Tí vytvorili systém Matrix, virtuálnu realitu, v ktorej si ľudia myslia, že žijú svoje bežné životy. V skutočnosti sú len napojení na počítače a ich telá sú uzatvorené v prístrojoch. Niekoľkí ľudia sa vzbúrili a podarilo sa im zo systému dostať späť do reality. Ikonická scéna filmu, kedy hlavný hrdina Neo (Keanu Reeves) zistí, že v Matrixe dokáže robiť nadprirodzené kúsky, ako vyhýbanie sa vystreleným guľkám a skákanie z veľkých výšok bez zranenia sa odohráva na streche. Pre filmové účely bola graficky upravená prostredníctvom CGI techniky, v skutočnosti sa budova nachádza v Londýne v mestskej časti Stratford a slúži na prenájom kancelárií.

Skrytá identita (2006)

Výborne spracovaná krimi dráma zobrazuje boj polície proti organizovanému zločinu v Bostone. Na oboch frontoch sa nachádzajú tajní agenti – Leonardo DiCaprio je policajt, ktorý dostal za úlohu infiltrovať sa do zločineckej organizácie pod vedením Jacka Nicholsona. Na druhej strane je Matt Damon, zločinec, ktorý sa infiltroval na policajné oddelenie. Film plný napätia a ocenených hereckých výkonov sa zavŕši na streche, keď konečne príde ku konfrontácii Leonarda DiCapria s Mattom Damonom a do posledného momentu divák netuší, ktorý z nich to prežije. Scéna sa odohráva na obytnej budove v mestskej štvrti Fort Point v Bostone, susediacej s Bostonským hasičským múzeom.

Foto: WarnerBros
Štvrť Fort Point v Bostone – miesto, kde sa natáčala väčšina scén filmu. (Foto: bu.edu)

Ktorá scéna je vaša naj?

Filmov, v ktorých odohrali strechy veľmi dôležitú vedľajšiu úlohu, je určite nespočetne. Máte aj vy nejakú obľúbenú, o ktorej ste nepísali? Dajte nám o nej vedieť. Na záver sme pripravili ešte galériu známych filmových scén, ktoré sa odohrali na streche.

Premýšľajúci James Bond v podaní Daniela Craiga na streche londýnskeho obchodného centra. (Foto: Colombia Pictures)
Klasická scéna z filmu Alfreda Hitchcocka Vertigo odohrávajúca sa na streche budovy Brockleback Apartments v San Franciscu. (Foto: Paramount Pictures)
Film z koncertu kapely The Beatles Let It Be z roku 1969 na streche budovy Apple Corps v Londýne (Foto: The Telegraph)
Slávna strešná scéna z filmu 500 dní so Summer sa údajne odohrávala na strešnej terase budovy Barclay v Los Angeles (Foto: Fox Searchlight Pictures)
Amazing Spiderman sediaci na streche newyorskej budovy v druhom filmovom pokračovaní (Foto: Marvel Entertainment)

Podobné články

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.