Inšpirácie z podkrovia – január 2020

Na začiatku nového roka, ako to už býva zvykom, sa vo svete dizajnu nehovorí o ničom inom, len o tom, aké budú tohtoročné trendy. Za farbu roka 2020 bola korunovaná klasická modrá (Classic Blue). Sprevádzať nás bude počas celého roka nielen v architektúre a interiérovom dizajne, ale aj vo svete módy, webového dizajnu či v iných oblastiach. My sa teraz pozrieme na tie najaktuálnejšie, januárové trendy.

Farba roka 2020 – klasická modrá (classic blue). (Foto: pantone.com)

Farba mesiaca: Naval

Od klasickej modrej, ktorá bola zvolená za farbu roka, nemá až tak ďaleko. Stále ostávame v škále modrej farby, keďže farba Naval je jej tmavosivším odtieňom. Farba podľa dizajnérov evokuje vyrovnanosť a pokoj, nádherne sa kombinuje s bielou, zlatou, oranžovou či tyrkysovou. Lichotí aj prírodným materiálom, najmä svetlému drevu.

Ukážkový príklad dizajnérov, ako by mala vyzerať farba Naval aplikovaná v interiéri. (Foto: sherwin-williams.com)
Podkrovná detská izba – nosný farebný prvok tvorí farba Naval na stenách a doplnky v podobnom odtieni. Kombinácia bielej so svetlým drevom podčiarkuje skutočne harmonický dojem.(Foto: inspiredbycharm.com)
Podobný, ako predchádzajúci príklad, je aj táto podkrovná detská izba. Farba Naval však pokrýva menšiu časť interiérul. (Foto: elledecor.com)
Priam kráľovská podkrovná spálňa. (Foto: bedroom-design.com)
Dôkaz, že aj tmavšie odtiene doplnkov v kombinácii s farbou Naval na stenách nemusia byť zlou voľbou. (Foto: cemde.co)

Prírodné, teplé drevo

Tento trend pre štart roka ide ruka v ruke s farebným trendom, ktorý sme opisovali v odseku vyššie. Svetlé, „teplé“ drevo bude zohrávať významnú úlohu v podčiarkovaní detailov interiérového dizajnu. Dizajnéri hovoria o nových, kreatívnejších spôsoboch využitia prvkov dreva – v kuchyniach ho budeme napríklad nachádzať aj tam, kde by sme ho možno nečakali, napríklad na digestoroch či zakomponované do klasickej jednofarebnej linky z masívu. V obytných izbách zase budú prevládať drevené podlahy najmä z dubového dreva. Cieľom je vniesť do interiéru trochu tepla a textúr, ktoré pomôžu rozbiť veľké jednofarebné časti a plochy. Svetlé drevo si navyše veľmi dobre rozumie s modrou farbou.

Kuchyňa zapájajúca drevené detaily na miestach, kde by ste to možno nečakali – všimnite si digestor. (Foto: covetmagazines.com)
Pri kuchyniach ešte chvíľu ostaneme. Všimnite si drevené aplikácie pri jedálenskom pulte a v pozadí na kuchynských skrinkách. (Foto: houzz.com)
Podlaha s odtieňom z dubového dreva, svetlý odtieň je prítomný aj v priznanom krove. (Foto: idesignarch.com)
(Foto: sadecor.co.za)
Drevený obklad nepatrí len do rekreačných chát. (Foto: homeadore.com)

Ležérny luxus

Tento pojem v dizajne v sebe spája používanie súčasných kvalitných materiálov pochádzajúcich z udržateľných zdrojov s vintage prvkami. Odráža sa najmä na detailoch a doplnkoch. Cieľom nie je nakupovať lacné doplnky, ktoré poslúžia len chvíľu, ale orientovať sa na remeselne spracované produkty z ekologických materiálov.

Mnohé kusy nábytku v tejto podkrovnej obývačke by sme mohli zaradiť do vintage obdobia. Kombinácia so súčasnými doplnkami však izbu určite nezaraďuje do kategórie dizajnu pre pamätníkov. (Foto: mansionglobal.com)
Jednoduchá posteľ s dreveným čelom, vintage drevené lampičky s teplým, žltým podsvietením a zvyšok priestoru patriaci bielej – uvoľnený luxus v spálni už nepotrebuje viac detailov. (Foto: carossa.com)
Príklad interiéru s väčším počtom doplnkov. Napriek použitiu širšej palety farieb je celkový dojem veľmi pohodlný, nerušivý, s nádychom kvality a luxusu. (Foto: mansionglobal.com)
Priznané krovy, vintage doplnky kombinované s moderným dizajnom postele a podlahy. (Foto: dornob.com)

Podobné články

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.