Lapače a zachytávače lístia

Lapače a zachytávače lístia nevyžaduje žiadna vyhláška ani predpis. Dokonca tisíce stavebníkov po nich doteraz nesiahlo. Napriek tomu sú vynikajúcim pomocníkom, ktorý dokáže udržiavať funkcie odkvapového systému v dobrej kondícii, a tým prispievajú k predĺženiu jeho životnosti. Tí, čo ich majú, nám určite dajú za pravdu.

Základná funkcia

Základnou funkciou zachytávačov a lapačov je ochrana odkvapových systémov pred upchaním lístím a vetvičkami. Pokiaľ sa totiž lístie dostane do zvodov, v ktorých následne namokne a napučí, vytvorí doslova „štopeľ“, ktorý zabráni vode plynule pretekať. V tom lepšom prípade voda počas dažďa preteká cez okraje žľabov, v tom horšom prípade takýto „štopeľ“ s príchodom mrazov zapríčiní deformáciu alebo dokonca roztrhnutie zvodu. A práve takýmto poruchám majú zabrániť lapače a zachytávače lístia.

Univerzálny lapač lístia

Univerzálny lapač lístia má tvar hríba. Svojou spodnou časťou sa dá zastrčiť zhora do zvodu. Voda môže voľne pretekať pomedzi lamely, pričom horná (guľovitá) časť lapača zabráni lístiu, aby sa dostalo do systému a spôsobilo postupné upchatie. Takýto typ lapača je skutočne univerzálny. Spodná časť je dostatočne elastická na to, aby vo zvode spoľahlivo držala. Lapač má niekoľko veľkostí, takže je následne použiteľný pre celú škálu bežne používaných zvodov s priemerom od 80 až do 150 mm. Najbežnejším materiálom je plast resp. pozink. Sú takisto najlacnejšie. Ich životnosť je porovnateľná nielen s dĺžkou strešnej krytiny, ale aj odkvapového systému. Nadštandardom medzi materiálovými prevedeniami je meď. V medenom prevedení je jeho životnosť prakticky neobmedzená.

univerzalny-lapac-listia
Univerzálny lapač lístia v tvare hríba

Údržba

Lapače lístia prispievajú k tomu, aby lístie nepreniklo do odvodňovacieho systému. Avšak koncom leta a predovšetkým v jeseni, keď zo stromov opadáva lístie, je potrebné aspoň občas skontrolovať, či sa pri lapačoch nezachytilo väčšie množstvo lístia, ktoré môže znemožniť plynulý odtok dažďových vôd. Najmä, ak sa náš dom nachádza v blízkosti vyšších domov, mali by sme v jeseni minimálne 1 – 2 krát pristaviť rebrík a žľaby od zachyteného lístia vyčistiť. A keď už čistíme žľaby, skontrolovať by sme mali aj dažďové vpusty, ktoré majú takisto lapače lístia či iných nečistôt, ktoré môžu obmedziť až znemožniť odtok dažďových vôd. Definitívne by sme mali lapače a vpusty vyčistiť na prelome jesene a zimy.

Žľabový zachytávač lístia

Žľabový zachytávač lístia je ochranný kryt žľabu, vyrobený spravidla z polyetylénu. V princípe ide o mriežku, ktorá bez problémov prepúšťa dažďovú vodu, avšak spoľahlivo chráni odvodňovací systém strechy pred upchaním a znefunkčnením. Na rozdiel od lapača však nechráni len ústia, ale prakticky celý povrch žľabu, takže do žľabu nemôže žiadne lístie napadať. Toto riešenie je účinnejšie, avšak aj komplikovanejšie a finančne náročnejšie. Aj preto je jeho použite u nás omnoho zriedkavejšie. Vzhľadom na to, že tento strešný prvok nedovolí, aby do žľabov napadalo lístie, je prakticky bezúdržbový.

zlabovy-zachytavac-listia
Žľabový zachytávač lístia

Čo je dobré si zapamätať

  • ak chceme predchádzať poruchám spôsobeným upchaním, treba odvodňovací systém chrániť
  • univerzálne lapače lístia sú lacné a účinné – ich cena (2 – 4  €) je zanedbateľná v porovnaní so škodami, ktorým dokážu zabrániť
  • inštalácia univerzálnych lapačov trvá skutočne niekoľko minút
  • odkvapové systémy osadené jednoduchými lapačmi si žiadajú pravidelnú kontrolu (prípadne vyčistenie)
  • sieťkové zachytávače lístia sú drahšie, avšak omnoho účinnejšie a predovšetkým bezúdržbové
  • každý majiteľ domu by mal predchádzať upchatiu a zaneseniu odvodového systému zo svojej strechy, pokiaľ chce, aby mu slúžil niekoľko desaťročí

Podobné články

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.