Hrebeň krytiny – doladí konečný výzor strechy

hreben-krytiny-doladi-vyzor-strechy

V čase pred 30 (a viac) rokmi vyzerali hrebene šikmých škridlových striech značne uniformne. Boli spravidla typicky tehlovočervené a kraľovali im štandardné hrebenáče, ktoré v rôznych regiónoch mali rôzne pomenovania (napr. válovce). Avšak stále išlo o polkruhovitý strešný prvok pribitý o drevenú latu, pričom súvislý rad hrebenáčov bol na hrebeni fixovaný v malte. Malta mala nielen lepiaci, ale aj tesniaci účinok, aby poza hrebenáče nezatekala zrážková voda. Dodnes ešte možno vidieť takéto strechy, a to najmä na starších rodinných domoch či hospodárskych stavbách na vidieku. Bolo to dobré alebo zlé riešenie? Nuž, v prvom rade to bolo riešenie v tom období jediné dostupné. A v druhom rade je takéto riešenie už prekonané.

Hrebeň a hrebenáče dnes

Dnes je situácia diametrálne odlišná – jednak z pohľadu technického riešenia, jednak  z estetického hľadiska. V súčasnosti máme nielen obrovské množstvo tvarov, ale aj farieb škridiel, ktoré ponúkajú výrobcovia svojim potenciálnym klientom. Uznajme, že dnes by bolo neprijateľné, aby na streche s bordovou (čiernou, tehlovočervenou, zelenou…) škridlou bol hrebeň v inej farbe. To by muselo ísť skutočne o nejaký zámer architekta. Výrobca strešnej krytiny automaticky ponúka k základnej škridle aj všetky doplnkové kusy v identickej farbe. A to nielen hrebenáče, ale aj ostatné doplnky k strešnému systému, čo v prípade hrebeňa znamená napríklad vetracie pásy, ukončenia hrebeňov či príchytky hrebenáčov.

hreben-krytiny-doladi-vyzor-strechy2

Z technického hľadiska sa pod hrebeňom už nenachádza len hrebeňová lata, o ktorú sa v minulosti do malty kotvili hrebenáče, ale aj už spomenuté vetracie pásy. Práve konštrukcia vetracích pásov (a ich materiálové zloženie) nielenže nahrádza kotvenie do malty, ale ho mnohonásobne prevyšuje. Vetrací pás súčasne plní viaceré funkcie:

  • kotví (aj za pomoci kotviaceho klinca) hrebenáč,
  • zabraňuje prieniku zrážkových vôd do strešného plášťa,
  • súčasne zabezpečuje aj odvetranie strechy.

Tak ako malta v minulosti, aj lem vetracieho pásu je na hrebeni viditeľný. Avšak na rozdiel od malty, ktorá špinila krytinu a podliehala erózii, priznaný lem odvetrávacieho pásu pôsobí esteticky a je znakom profesionálnej práce.

hrebenac

Členité strechy

Čím je strecha členitejšia, tým viac na nej môžu vyniknúť jednotlivé prvky. Hrebenáče teda s úspechom (opäť uložené na vetracom páse) použijeme aj na nárožia a hrebene vikierov. Výrobcovia dnes ponúkajú v identickej farbe aj začiatočné hrebenáče a takisto aj rozdeľovacie hrebenáče v tvare Y a X – podľa toho, či sa nám spája hrebeň s dvoma nárožiami (Y), alebo štyri nárožia (X). V každom prípade je dobre zvládnutý hrebeň ozdobou strechy.

Streche sa zvykne hovoriť aj piata fasáda domu. A je to tak. Nemusí byť nápadná za každú cenu, mali by sme však v maximálnej miere využiť komponenty, ktoré dnes výrobcovia ponúkajú pre kvalitný strešný plášť. Patria k nim aj prvky pre hrebene striech.

 

hreben-krytiny-hrebenac

Čo je dobré zapamätať si

  • Strechu si nechajme navrhnúť a zrealizovať odborníkom.
  • Nenechajme si od „starých majstrov“ nahovoriť, že na strešných doplnkoch sa dá šetriť, a držme sa pokynov výrobcu a montážnych listov. Štandardy sa v posledných rokoch výrazne zmenili.
  • Hrebene aj nárožia robme zásadne podľa predpisu výrobcu – strecha sa nám odvďačí dlhšou životnosťou.
  • Ak staviame vo vidieckej zástavbe, môžeme nechať strechu vyniknúť a vyhrať sa s detailami. Vikier dokáže rodinnému domu poskytnúť viac úžitku aj krásy ako strešné okno.
  • Ak mienime rekonštruovať staršiu (50- a viacročnú) strechu, nemajme prehnané očakávania, že starú krytinu, resp. jej komponenty (napr. hrebenáče) ešte použijeme.
  • Ak by sme predsa len použili na nejakú stavbu starú škridlu, hrebenáče už nekotvime do malty, ale ukladáme na vetracie pásy.

Titulná foto: Terran (Danubia Antracit)

Podobné články

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.