Čo zasadiť na zelenú strechu? Podrobný sprievodca rastlinami
Čoraz častejšou voľbou esteticky a zároveň ekologicky založených ľudí je výstavba zelenej strešnej záhrady na streche vlastného domčeku, hospodárskej budovy či garáže. Mnoho článkov detailne popisuje, ako si takúto zelenú strechu urobíte, aké má obrovské výhody pre váš dom a celé životné prostredie. Keď však chcete zistiť detailné informácie o celej plejáde rastlinných druhov vhodných na výsadbu týchto striech, narazíte len na zopár strohých informácií. Ak chcete vedieť viac o rastlinách vhodných na výsadbu zelených striech, ste na správnej adrese.
Na začiatok si povedzme, že zelené strechy delíme na extenzívne a intenzívne strešné záhrady. To, aké rastliny budeme vysádzať na streche, nám napovie aj sklon našej strechy. Pred výstavbou zelenej strechy je nutné poradiť sa so statikom.
Základom každej zelenej strechy je kvalitná hydroizolácia, na ktorú umiestnime fóliu proti prerastaniu koreňov, nasleduje akumulačná a ochranná rohož, drenážna vrstva a na ňu inštalujeme špeciálnu filtračnú textíliu, ktorá zabraňuje vyplavovaniu drobných častí zeminy do spodných vrstiev a kanalizácie. Ak toto všetko máme splnené, položíme zeminu a vysadíme rastliny.
Substrát, ktorý použijeme pri vysádzaní rastlín pri intenzívnej strešnej záhrade, musí byť bohatý na živiny. Používame černozem na spraši, drevený zeolit, rašelinu či agroperlit.
Substrát, ktorý použijeme pri vysádzaní rastlín v prípade extenzívnej strešnej záhrady, musí byť zasa chudobnejší na minerálne látky a živiny. Z minerálnych látok použijeme štrkovú pôdu, škvaru, lávu, tufy, piesky zmiešané s pôdou, rašelinu, tehlovú drvinu, keramzit, minerálnu vlnu atď…
Druhy rastlín, vhodné na extenzívne strešné záhrady
Na extenzívne strešné záhrady sú vhodné strechy so sklonom do 40° a s nosnosťou, ktorá je minimálne od 90 kg do 300 kg na m². Pre tento druh zelenej strechy je vhodná hrúbka zeminy od 6 do 20 cm. Pri výsadbe musíme myslieť na to, že potrebujeme suchomilné a mrazuvzdorné rastliny, ktoré sú zvyknuté na ťažké životné podmienky.
Medzi rastliny, ktoré skvelo odolávajú extrémom, patria sukulentné trvalky, konkrétne rozchodníky, ktorých je viacero druhov. Z praxe sa zistilo, že rozchodníky môžu spokojne rásť aj v substráte, ktorý je len 2 až 3 cm hrubý. Zelené strechy s vrstvou zeminy, ktorej hrúbka je len 3 cm, už výborne odolávajú požiarom. Rozchodníky sú nenáročné na výsadbu, ich časti postačí dať na zeminu, zaliať a rastlinky sa krásne zakorenia.
Zistilo sa tiež, že sú dokonca dlhoveké, konkrétne rozchodník šesťradový (Sedum sexangulare) a rozchodník biely (Sedum album) patria k najdlhšie dožívajúcim sa rastlinám, ktoré sa používajú na zelených strechách.
Medzi rozchodníky, ktoré najlepšie odolávajú suchu, patria už spomínaný rozchodník biely a ďalej rozchodník skalný (Sedum reflexum), rozchodník pochybný (Sedum spurium Coccineum), rozchodník kamčatský (Sedum kamtschaticum Ellacombianum) a rozchodník prudký (Sedum acre).
Rozchodníky výborne hospodária s vodou, sú odolné voči škodcom, kvitnú aj počas horúčav, keď ostatné rastliny vädnú a vďaka ich rôznym farebným odtieňom z nich dokážete pri výsadbe vytvarovať rôzne farebné obrazce. Medzi ďalšie vhodné sukulentné trvalky patria lomikamene (Saxifraga).
K sukulentom sa výborne hodia rôzne machy, ktoré použijeme na vyplnenie prázdnych miest. Sú to:
- Skrútenec obyčajný (Tortula muralis)
- Rohozub purpurový (Ceratodon purpureus)
- Bankovec obyčajný (Brachythecium rutabulum)
- Prútnik striebristý (Bryum argentum)
- Poplaz skrútený (Homomallium icurvatum)
- Niťovka obyčajná (Pseudoleskeella catenulata)
- Závitovka skrútená (Tortella tortuosa)
- Šišiak skrútený (Encalypta streptocarpa)
Nezabúdajme na teplomilné trávy a ostrice:
- kostravy (Festuca )
- lipnice (Poa)
- medničky (Melica)
- stoklasy (Bromus)
- ostrice (Carex)
- Prstnatec obyčajný (Cynodon dactylon)
- Psinček obyčajný (Agrostis vulgaris)
- Kavyľ Ivanov (Stipa Joanis)
- Mätonoh trváci (Lolium perenne) a ďalšie.
Počítajte aj s tým, že vďaka vetru a vtákom sa dostanú na vašu zelenú strechu aj semienka rastlín, ktoré sa takto prirodzene rozšíria a obohatia vašu strešnú záhradu. Má to viacero výhod, keďže takto sa vytvorí prirodzená biorovnováha medzi rastlinami, vy ušetríte čas, lebo nebudete musieť takúto zelenú strechu nijak obhospodarovať. Medzi takýchto „prišelcov“ budú určite patriť hluchavka, bodliaky, rôzne traviny, lišajníky, machy a podobne. Vznikne prirodzený biotop, ktorý bude zložením podobný okoliu. Menej odolné rastliny ustúpia tým adaptabilnejším, čim sa vytvorí prirodzená rovnováha.
Pestrosť a krásu našej zelenej záhrady určite dotvoria aj rôzne kvitnúce byliny. Veľkou výhodou je, že všetky menované rastliny sa vyskytujú v našej prírode, čiže sú zvyknuté na naše geografické podmienky a tým sa vedia dobre aklimatizovať. Medzi najvhodnejšie na výsadbu môžeme zaradiť tieto:
- Fialka roľná (Viola arvensis)
- Jarmilka jarná (Erophila verna)
- materina dúška (Thymus serpyllum)
- Astra kopcová (Aster amellus)
- Piesočnica dúškolistá (Arenaria serpyllifolia)
- Klinček kartuziánsky (Dianthus carthusianorum)
- Klinček slzičkový (Dianthus deltoides)
- Rožec nízky (Cerastium pumilum)
- Zlatobyľ obyčajná (Solidago virgaurea)
- Šalvia lúčna (Salvia pratensis)
- Divozel čierny (Verbascum nigrum)
- Poniklec slovenský (Pulsatilla slavica)
- Ľan žltý (Linum flavum)
- Rebríček obyčajný (Achillea millefolium)
- Veronika jarná (Veronica verna)
- ovsíkovec (Helicotrichon)
- kocúrnik (Nepeta)
- Skorocel prostredný (Plantago media)
- skalnica (Sempervivum)
- proso (Panicum)
- Iskerník hľuznatý (Ranunculus bulbosus)
- Zvonček broskyňolistý (Campanula persicifolia)
- Zvonček okrúhlolistý (Campanula rotundifolia)
- Čiernohlávok veľkokvetý (Prunella grandiflora)
- Hrdobarka strapcovitá (Teucrium botrys)
- Jastrabník chlpatý (Hieracium pilosum)
- rôzne druhy nátržníkov (Potentilla)
- Pakost krvavý (Geranium sanguineum) a mnoho ďalších.
Druhy rastlín, vhodné na intenzívnu strešnú záhradu
Na intenzívne strešné záhrady sú určené rovné strechy s nosnosťou od 200 do 500 kg/m². Pre tento druh zelenej strechy je vhodná hrúbka zeminy od 30 do 100 cm. Vysadiť si na nej môžete dokonca stromy, kríky a pestovať si vlastnú zeleninu a ovocie. Tieto strešné záhrady vyžadujú podobnú starostlivosť ako klasické záhrady a sú náročnejšie na zavlažovanie a dobré prihnojovanie.
Samozrejme, na rovných strechách si môžete vysadiť aj všetky rastliny, ktoré sme vymenovali vyššie pri extenzívnych zelených strechách. Ide napríklad o heuchery (Heuchera), kocúrniky (Nepeta), astry (Aster), mliečniky (Euphorbia polychroma), rudbekie (Rudbeckia), pakosty (Geranium), zvončeky (Campanula)…
Ako bolo spomenuté, na tento druh zelenej záhrady sú vhodné aj rôzne kríky a stromy. Medzi kandidátov na výsadbu patria javory (Acer platanoides ‚Globosa). Ich výhodou je a to, že ich koreňový systém rastie pomaly a nie je taký priebojný, takže neohrozí samotnú stavbu.
Ihličnany sa rovnako tešia veľkej obľube, a tak môžeme pokojne vysadiť jedľovec (Tsuga canadensis‚ Jeddeloh), borievky (Juniperus communis ‚ Hibernica), niektoré zakrpatené druhy smrekov (Picea abies‚ Nidiformis) borovicu kosodrevinu (Pinus mugo), borovicu vejmutovku (Pinus strobus‚ Nana), cyprušteky (Chamaecyparis lawsoniana‚Blom, Rodgersii).
Čo sa týka kríkov, ak ste milovníci buxusov (Buxus sempervirens) a ruží, pokojne si ich vysaďte. Použiť môžete tiež tavoľníky (Spiraea bumalda), dráče (Berberis thunbergii), skalníky (Cotoneaster horizontalis), či nátržníky (Potentila fruticosa).
Ak ste kuchár a gurmán, na vašej streche nemôžu chýbať rôzne bylinky, ktoré náramne obohatia vašu zelenú oázu pokoja a zdravia.
Čo je dobré si zapamätať
- Na začiatok, keď sme sa rozhodli zriadiť si zelenú strechu, je potrebné zavolať statika, aby posúdil nosnosť našej strechy.
- Základom je kvalitná hydroizolácia.
- Nároky na intenzívnu a extenzívnu strešnú záhradu sa v určitých postupoch zhotovenia líšia a každá si vyžaduje inú hrúbku a zloženie substrátu.
- Pri extenzívnej strešnej záhrade stačí už len minimálna hrúbka 2 – 3 cm, kde sa výborne adaptujú sukulentné trvalky, konkrétne rozchodníky.
- K rozchodníkom sa ideálne hodia machy, teplomilné trávy a ostrice či rôzne teplomilné kvitnúce byliny.
- Biodiverzitu vašej extenzívnej zelenej strechy doplnia aj náletové rastlinky z okolia, čím sa vytvorí stabilnejší ekosystém.
- Extenzívnu strešnú záhradu nemusíme zalievať a prihnojovať, zatiaľ čo intenzívnu musíme pravidelne zalievať a prihnojovať, podobne ako v prípade klasických záhrad.
1 komentár. Leave new
Dobry den,
chcel by som sa spytat je vhodne na extenzivnu zelenu strechu sadit ozdobnu travu (ozdobnica cinska napr.)?