Povrchová úprava krytiny – rozdiel medzi engobou a glazúrou

povrchova uprava krytiny rozdiel medzi glazurou a engobou

Povrch strešných krytín je často permanentne vystavený vplyvom agresívneho počasia. Je to v prvom rade pôsobenie slnečného žiarenia, potom vplyv striedania teplôt (najmä nad a pod nulou) a takisto pôsobenie dažďov, snehu a ľadu. Najviac však krytinám škodí neustále striedanie a opakovanie uvedených javov. Preto výrobcovia strešných krytín prichádzajú s rôznymi úpravami, ktorých účelom je zvýšiť odolnosť ich povrchu. To so sebou prináša nielen zvýšenie odolnosti, ale aj zlepšenie estetických parametrov, ktoré sa týkajú farebnosti či hodvábneho lesku. V prípade pálených strešných krytín sú takýmito povrchovými úpravami predovšetkým engoba a glazúra.

Engoba

Povrchová úprava engoba sa nanáša na vysušenú (ešte nevypálenú) keramickú škridlu. Ide o nános na báze ílovitého bahna, do ktorého výrobca zvykne podľa vlastnej receptúry primiešať aj rôzne minerály a kysličníky kovov. Podľa druhu a množstva kysličníkov v nanášanej vrstve nadobudne potom krytina po vypálení špecifický farebný odtieň. Keďže ide o nános ílovitého bahna, v podstate má takáto povrchová úprava zhruba podobné vlastnosti ako samotná škridla, ktorá je takisto vyrábaná z ílovitej masy. Vďaka prísadám v engobe získava takto upravená škridla predsa len čosi navyše. Predovšetkým farebný odtieň, ktorý ju odlišuje od bežnej pálenej krytiny. Engoba je okrem svojej farebnosti rozpoznateľná aj na základe špecifického odlesku, ktorý takouto úpravou nadobudla.

povrchova-uprava-krytiny-engoba

Glazúra

Technológia glazovania je svojím spôsobom podobná engobe, no predsa je odlišná. Takisto sa ešte pred vypálením na lícovú stranu vysušenej škridly nanáša ochranná vrstva, avšak v tomto prípade nejde o obohatenú vrstvu ílu, ale o špeciálnu vrstvu, pozostávajúcu z kysličníkov kremíka. Nanesená vrstva sa v peci pri teplotách nad 1000 °C doslova nataví na keramický črep a vytvorí nepriepustný hladký povrch, ktorý je síce podobný engobe, avšak už na prvý pohľad je viac „sklovitý“. Aj glazovanie prináša možnosť farebnej úpravy keramickej krytiny. V porovnaní s engobou je glazúra omnoho odolnejšia voči poškriabaniu a mechanickému poškodeniu povrchu. Má taktiež zvýšenú farebnú stálosť a odolnosť proti mrazu. Glazúra je teda v princípe luxusnejšia a tým pádom aj drahšia.

povrchova-uprava-krytiny-glazura

Hlavné rozdiely – porovnanie

ENGOBA GLAZÚRA
odolnosť menej viac odolnejšia
farebná stálosť menej viac stálejšia
ušľachtilosť menej viac ušľachtilá úprava
životnosť menej viac zvýšená
lesk nižší vyšší
cena nižšia vyššia

A čo povrchová úprava betónovej krytiny?

Ani výrobcovia betónových strešných krytín nechcú zostať bokom, a preto tiež ponúkajú úpravy povrchu, ktorých úlohou je zvýšiť odolnosť, farebnú stálosť a mrazuvzdornosť. Takto povrchovo upravená škridla má zvýšenú odolnosť voči poveternostným vplyvom a mechanickému poškodeniu a mimoriadne dlhú životnosť.

Čo je dobré si zapamätať?

  • Engoba je vo svojej podstate krycia zušľachťujúca vrstva na pálenej krytine. Krytinu síce chráni vo zvýšenej miere oproti bežnej pálenej škridle, ale táto úprava ponúka skôr estetické zisky.
  • Glazúra je hodnotnejšia ozdobná zušľachťujúca povrchová úprava, ktorá okrem estetických ziskov prináša omnoho vyššiu odolnosť voči poveternostným vplyvom.
  • Obe povrchové úpravy krytín zvyšujú odolnosť aj voči obrastaniu machom.
  • Krytiny s uvedenými povrchovými úpravami nielenže zvyšujú životnosť strešného plášťa, ale dodávajú mu aj punc výnimočnosti.
  • Ak ste z akejkoľvek príčiny prívržencami nepálených strešných krytín, aj ich výrobcovia ponúkajú program špeciálnej povrchovej úpravy.

 

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.