Ocenené stavby a strechy roka 2019

Ako je na našom portáli každoročným zvykom, aj tento rok vám prinášame prehľad ohodnotených slovenských a českých striech za uplynulý rok. Zohľadňujú aktuálne trendy v stavebníctve i kvalitu vyhotovenia. Poďme sa spolu pozrieť na to najlepšie, čo spomedzi prihlásených prác na rôznych súťažiach vybrali odborníci.

Stavba roka len s Cenou verejnosti

Jedna z najtradičnejších súťaží na Slovensku, ktorá sa koná od roku 1994, sa tento rok niesla v inom duchu. Z dôvodu pandémie koronavírusu sa galavečer s vyhlasovaním víťazov plánovaný na marec 2020 musel presunúť na neurčito a na hlavných víťazov si preto budeme musieť ešte počkať. Organizátori však umožnili aspoň ukončenie hlasovania v prípade Ceny verejnosti, a preto jedného víťaza súťaž predsa len má. Stala sa ním rekonštrukcia a dobudovanie prístupových komunikácií v archeoparku Mikulčice – Kopčany. V rámci rekonštrukcie boli v areáli vybudované nové prístupové pešie i cyklistické cesty, vyhliadka tvaru prízemnej lávky, oddychová a informačná zóna.

(Zdroj: stavbaroka.eu)

Cena za architektúru CE.ZA.AR 2019

Prestížna súťaž CE.ZA.AR organizovaná Slovenskou komorou architektov mala viac šťastia ako súťaž Stavba roka, keďže vyhlasovanie víťazov sa konalo ešte koncom roka 2019. V kategórii rodinné domy bol titul udelený „skromnému“ víťazovi – rodinnému domu s plochou strechou v Bernolákove, ktorý bol postavený nízkorozpočtovo. Jeho autori z architektonického ateliéru Toto zohľadnili požiadavku investora žiť skromne, využiť lacnejšie materiály, no nie na úkor kvality. Zároveň bolo jeho požiadavkou mať dom spätý s prírodou. Stavba je preto zasadená do záhrady skutočne nerušivo a vkusne, svojou konštrukciou ju neoddeľuje na dve časti, ale ponecháva v prechodnom celku.

(Zdroj: Katarína Príkopská, archinfo.sk)

Zelená střecha roku 2019

Česká súťaž špecializujúca sa na realizácie zelených, vegetačných striech spoznala svojich víťazov ešte v roku 2019. Cieľom súťaže je prilákať pozornosť a zoznámiť odbornú aj laickú verejnosť so zelenými strechami a ich rôznymi výhodami. Na Slovensku podobnú súťaž zatiaľ nerealizujeme, no aj u nás si takéto strechy rok čo rok získavajú čoraz viac priaznivcov. V hlavnej kategórii šikmá zelená strecha na rodinnom dome sa na prvom mieste umiestnila realizácia z Prahy. Ide o kombinovanú šikmú strechu so sklonom 27 stupňov, kde časť strechy pokrýva klasická krytina a časť strechy je vegetačná, pričom vďaka jedlým rastlinám čiastočne plní úžitkovú funkciu.

(Zdroj: zelenastrecharoku.cz)

Za zmienku určite stojí aj prvé miesto v kategórii verejná zelená strecha roka, ktoré patrí pražskému nájomnému administratívnemu priestoru Main Point Pankrác. Na streche budovy bol pre nájomníkov vytvorený jedinečný rozsiahly úžitkový priestor na relax, mítingy na čerstvom vzduchu, konzumáciu jedla či dokonca športovanie. Strecha je vybavená viacerými miestami na pohodlné posedenie, spoločenskými hrami, hrazdami na posilňovanie a nezabudnuteľným výhľadom.

(Zdroj: zelenastrecharoku.cz)

Podobné články

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.