Inšpirácie z podkrovia: august 2022

Počas hrejivého leta prirodzene siahame po neutrálnych farbách a jemných prírodných tónoch. Augustové inšpirácie svetových dizajnérov, ktoré sme pre vás vybrali, sú toho dôkazom.

Farba mesiaca august: shoji biela (shoji white)

Shoji sú tradičné japonské okná, dvere či priečky miestností pozostávajúce z priesvitných plátov na drevenej mriežke. Do miestnosti zľahka prepúšťajú svetlo a vďaka nemu sa ich farba neustále mení. Táto nestálosť pripomína odtieň, ktorý dizajnéri od Sherwina a Williamsa zvolili za dominujúci tohtoročnému augustu. Tento odtieň je neutrálny, harmonický, s tónmi béžovej a svetlosivej. Domovu ponúka ideálne pozadie na vytvorenie pohodlného, moderného interiérového dizajnu.

Kuchyňa, srdce domova. Miesto stretávania sa, rodinných i priateľských rozhovorov. Svetlý odtieň shoji bielej je stvorený na vytvorenie útulnej atmosféry, najmä ak je doplnený o drevené akcenty a rezané kvety.

Zahniezdite sa v neutrálnych tónoch. Viacúčelové miestnosti, ako napríklad obývačka alebo predsieň, slúžiace na oddych a zábavu, umocňujú príjemný zážitok z aktivít, ak pôsobia útulne a maximálne pohodlne. Neutrálny tón shoji bielej dajte do harmónie s koberčekom z prírodných vlákien a teplými drevenými tónmi nábytku.

Hľadáte útočisko a oddych? Obložte steny kúpeľne v tomto tlmenom odtieni, ktorý spája moderné línie s jemnými dotykmi a vytvára dokonalý únik pred svetom. Pridajte do svojho priestoru ústredný bod s teplým kontrastným odtieňom a dovoľte prirodzenému svetlu, aby zvýraznilo jemnú žiaru zenového tónu farby shoji.

(Fotky: sherwin-williams.com)

Knižnica namiesto schodov

Policové schodiská sú vhodné pre menšie obydlia, keďže pomáhajú efektívne využívať priestor a navyše pôsobia ohromne dizajnovo. Aj architekti a interiéroví dizajnéri používajú tento prvok „dva v jednom“ na vytváranie pozoruhodných sochárskych výpovedí a dodávajú miestnostiam osobitý charakter.

Dubová knižnica prepojená s masívnymi schodmi s kreatívnym rozložením, kde na ľavej strane je každý druhý schod vynechaný, čo umožňuje pohodlnejšie sedenie pri výbere či čítaní kníh z knižnice (Foto: lorenzozandri.com)
V tomto prípade sa knižnicou stalo zábradlie, ktoré tiež poskytuje úložný priestor navyše a vytvára akýsi rozdeľovač medzi jednotlivými časťami domu (Foto: andreamosca.com)
Do malej mezonetovej spálne pre hostí sa vchádza cez drobné geometrické schodisko, ktoré slúži ako knižnica. Architektka priestoru Eva Cotmanová ju považuje za dôležitý bod domu, keďže elegantne oddeľuje kuchyňu od chodby so vstavanou skriňou a vytvára tak pôsobivý vstup do dennej zóny. (Foto: dezeen.com)
Extravagantné schodisko pripomína obľúbenú hru s vyťahovaním drevených kvádrov – jengu. Rovnako ako mezonetová kancelária na poschodí, aj schodisko k nej vedúce vytvára pútavú kreáciu s praktickým využitím. Slúži ako police na knihy aj okrasné predmety. (Foto: koenvandamme.be)
Maličká knižnica schovaná pod schodmi vedúcimi do obývačky tohto priestranného domu. Po bokoch schodiska sa nachádza zabudované sedenie na pohodlné čítanie. (Foto: tomcronin.net)
Vysoké police sa tiahnu okolo zakriveného dubového schodiska a tvoria veľmi významnú časť domu, keďže boli navrhnuté na umiestnenie rozsiahlej zbierky kníh jeho majiteľa (Foto: platform5architects.com)

Interiérový doplnok mesiaca: obojstranný koberec

Dizajnérka Charlotte Lancelotová navrhla originálne koberce, kde jedna strana je z robustnejšej vlnenej tkaniny na spríjemnenie a oteplenie priestoru v zime a druhá je z jemnejšej ľanovej tkaniny na letné a teplejšie mesiace. Ku kobercom navrhla aj rovnaké otomany.

Lancelotová sa pri navrhovaní kolekcie inšpirovala krajinami, v ktorých si všimla, že domácnosti majú často jeden koberec na zimu a jeden na leto, pričom ich striedajú medzi ročnými obdobiami rovnako ako oblečenie. Pri návrhu otomanov aj kobercov spolupracovala s výrobcom nábytku Gan na vývoji novej a komplexnej ručnej techniky spájania nití z rôznych materiálov a textúr. Výsledkom je na jednej strane kobercov látka zo stopercentnej panenskej vlny s bohatým vzorovaním a na druhej strane sú to ľan a bavlna s pevnými švami, ktoré vytvárajú svieži pocit pod nohami.

(Fotky: gan-rugs.com)

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.