Ekologické strešné izolácie

ekologicke-stresne-izolacne-materialy

Po tom, ako sme si našou ľahkomyseľnosťou vyrobili ozónovú dieru, zamorili ovzdušie a rozvrátili životné prostredie, dôsledkom čoho sú klimatické zmeny, museli prísť opatrenia na zmiernenie týchto neželaných javov. Aby sme produkovali menej emisií, musíme menej kúriť a chladiť a teda viac izolovať. Lenže aj izolanty sa ocitli pod drobnohľadom, a preto ich výrobcovia prichádzajú s novými produktmi, v ktorých sa snažia minimalizovať resp. vylúčiť používanie nebezpečných fenolov a formaldehydov. Čím ďalej, tým viac pribúdajú materiály z obnoviteľných zdrojov, ktoré sú recyklovateľné a dokonca prichádzajú materiály, ktoré boli vytvorené 100 %-nou recykláciou.

Tradičné izolácie

Takmer všetci už pred 50 rokmi vedeli, že existuje vláknitý izolačný materiál, nazývaný sklená vata. Počiatky výroby tohoto materiálu, nazývaného aj sklená vlna, sú späté s konverziou tradičnej sklárskej výroby. Veľmi podobným materiálom je aj minerálna vlna. Zatiaľ čo sklená vlna sa taví pri teplote 1450 °C, minerálna vlna sa taví pri teplote okolo 1600 °C. Oba materiály sú mimoriadne vhodné na strešné izolácie, lebo sa vynikajúco prispôsobujú nerovnostiam a dokonale vypĺňajú medzikrokvový priestor. Navyše sú na prírodnej (anorganickej) báze, pričom pri výrobe sklenej vaty sa používa aj recyklovaný sklený odpad. Inovované technológie výroby s vylúčením pojív petrochemického pôvodu zaručujú, že určite nebudú vytlačené napriek tomu, že na náš stavebný trh priebežne prichádzajú nové izolanty.

stresne-izolacie

Nové eko izolácie

Pokiaľ hovoríme o nových izoláciách, musíme podčiarknuť, že všetci ich výrobcovia sa odvolávajú na staré receptúry, teda na tradičné výrobné postupy z čias, kedy sa používali látky na prírodnej báze. Medzi prvými po roku 1989 na náš trh prišla fúkaná celulóza. U nás bola novinkou, avšak vo svete sa používala už celé desaťročia. Najskôr sa masívne využívala na vypĺňanie dutín v stropoch rodinných domov s nezatepleným podkrovím, avšak používa sa aj na zateplenie do šikmín.

Ďalšou ekologickou izoláciou, ktorá sa pokúša ohroziť postavenie minerálnej a sklenej vlny, je ovčia vlna. Jej najvýraznejšou prednosťou v porovnaní s nimi je, že nestráca svoje izolačné schopnosti, ani keď navlhne. Nevýhodou je, ale vyššia cena. Ovčia vlna sa distribuuje a aplikuje podobne ako minerálna vlna.

izolacia-ovcia-vlna
Izolácia z ovčej vlny

Reprezentantmi produktov na rastlinnej báze sú slama, korok, kokos, či konope. Z hľadiska témy článku je najzaujímavejšia konopná izolácia, ktorá je takisto distribuovaná vo forme rohoží resp. roliek. A takisto sa aj aplikuje. Výrobca ako jednu z predností uvádza, že konopné vlákno neobsahuje bielkoviny a tak doň nejdú škodcovia, ani plesne a dokonca pomáha regulovať vlhkosť v interiéri.

konopná izolácia
Konopná izolácia

Zaujímavým tipom ekologického produktu je aj textilná izolácia. Tento typ izolácie je doslova produktom doby. Vyrába sa vyslovene z druhotného (textilného) odpadu, navyše jeho výroba je finančne podporovaná aj z fondov EÚ, keďže nezaťažuje životné prostredie a je 100% recyklátom. Tepelný odpor je spravidla závislý od použitého textilného odpadu, avšak parametre minerálnej či sklenej vaty nedosahuje, čomu zodpovedá aj priaznivejšia cena.

textilna-stresna-izolacia
Textilná izolácia

 

Čo je dobré si zapamätať

  • musíme si zvykať na to, že ekologické hľadisko bude stále viac vystupovať do popredia
  • EÚ bude stále viac podporovať využívanie obnoviteľných zdrojov a najmä druhotných surovín
  • aj pri výrobe izolácií sa budú hľadať cesty, ako maximálne zhodnocovať odpad
  • kvalitné zateplenie znamená menej kúrenia a menej chladenia, a teda menej emisií
  • dôležité je využívať domáce (druhotné) suroviny, pretože aj prevoz surovín z veľkej diaľky zaťažuje životné prostredie, čiže je neekologický
  • ekologický uhol pohľadu by sme mali voliť aj pri použití hydroizolácií a ostatných komponentov strešného plášťa

Podobné články

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.