Infografika: 5 znakov, že je vaša strecha fit

infografika-je-vasa-strecha-v-poriadku-problemy-so-strechou

Čo je to dobrá strecha? Ako odlíšiť tú dobrú od zlej? Ak vynecháme odstrašujúce prípady striech, ktoré zhotovili firmy bez akýchkoľvek skúseností z tých najlacnejších materiálov pochybného pôvodu, na ktorých sa viditeľné poruchy prejavujú od samotného začiatku, tak označiť strechu za dobrú môže byť dosť zložité. Zvlášť v dobe internetu, keď v pavúčích sieťach tohto fenoménu je množstvo diskusných fór ukazujúcich príliš veľa zlých príkladov z praxe.

Ľudia sú už takí – viac hovoria o negatívnych skúsenostiach, ako o tých dobrých. V hlavách mnohých majiteľov nových striech potom veľakrát dlhodobo hlodajú červíky pochybnosti a trvá im aj niekoľko rokov, kým sa uspokoja, svoju strechu si začnú v pohode užívať a s pokojným svedomím o nej vyhlásia, že je fit.

5 znakov, že strecha je fit:

1. Dobre vyzerá

To, že strecha dobre vyzerá, je pomerne relatívny pojem, pod ktorým si každý predstavuje niečo iné. Už prvý pohľad na stavbu však veľmi často prezrádza, ako jej strecha sedí. Niektorá dom doslova vyzdvihuje do výšav, iná zase jeho charakter potláča.

Strechy majú najrozmanitejšie tvary a konštrukcie, ktoré veľmi často vznikajú ako z núdze cnosť, keď rôzni majitelia nehnuteľnosti pristupovali počas desaťročí odlišne k jej pristavovaniu a nadstavovaniu. Strecha sa potom musela prispôsobiť týmto aktivitám, a tak získavala často abstraktné tvary. Len vo výnimočných prípadoch takto vzniklo architektonicky celkom zaujímavé dielo. Ďalšou možnosťou vzniku komplikovaných tvarov striech je prílišná fantázia architekta a jeho túžba vyniknúť, prípadne, naopak, jeho snaha navrhnúť strechu, ktorá by bola schopná prikryť navrhnutý rozvetvený pôdorys domu vyžiadaný investorom. Takáto „tvorivosť“ len málokedy obohatí architektúru. Veľmi tvrdo sa však vie odzrkadliť na rozpočte majiteľa stavby pri samotnej výstavbe, prípadne pri jej rekonštrukcii.

Zlatým pravidlom je, že niet nad architektonicky čisté tvary, ktoré lahodia oku a harmonicky zapadajú do okolitej výstavby a rešpektujú ju. (Snáď už máme za sebou obdobie, keď sa na Slovensku stavalo bez koordinácie výstavby architektom tak, ako sa komu chcelo, a podľa estetického cítenia laikov, ktorí si inšpiráciu dovážali z ciest po zahraničí, ba výstavbou rodinného sídla si občas kompenzovali svoje komplexy. Našťastie, množstvo nehnuteľností, ktoré takto vyrástli v období tesne po revolúcii a hyzdili naše dediny a mestá, už musí prechádzať rekonštrukciou, pri ktorej ich noví majitelia prejavujú väčšiu mieru vkusu.)

Ak je strecha vyhotovená z kvalitných a dobre vyzerajúcich materiálov, zákonite bude dobre vyzerať veľmi dlho. Ak začne strácať na estetickom vzhľade a nebudete spokojní s jej vizážou, je čas zamýšľať sa nad naplánovaním rekonštrukcie.

2. Nejaví známky poškodenia

Mnohé poškodenia strešného plášťa je možné pozorovať voľným okom, takže toto kritérium ide ruka v ruke s predchádzajúcim. Strecha, ktorá vykazuje poškodenia, prestáva aj dobre vyzerať.

Poškodenia strešného plášťa sa môžu týkať:

 • samotnej krytiny, keď krytina stráca po čase svoju farbu a lesk, prípadne ju zarastú machy a lišajníky. Stále však existuje množstvo majiteľov nehnuteľností, ktorí sú nadšení, keď ich strecha získa patinu a osídlia ju machy. Vtedy naozaj získa svoje čaro, čo sa na životnosti strešnej krytiny odrazí len minimálne, ak vôbec. Vo všeobecnosti ani strata farby, ani strata lesku krytiny nie sú dôvodom na zúfanie. Takáto krytina má pred sebou spravidla ešte množstvo rokov plne funkčnej existencie. A ruku na srdce: je vaša strecha vôbec z ulice viditeľná? Mnoho investorov mesiace vyberá tú najkrajšiu farbu a povrchovú úpravu pre strechu svojho domu, a nakoniec ju z ulice vôbec nevidno. Zvlášť dnes, keď sú také obľúbené bungalovy s mimoriadne nízkymi sklonmi strešných rovín.

Horší prípad nastáva, ak sú popraskané jednotlivé šablóny v celom svojom objeme. Príčinou môže byť napríklad častý pohyb po streche, prípadne jej nesprávna inštalácia. Žiaľ, takéto poškodenie krytiny je potrebné čo najskôr riešiť, a to minimálne výmenou poškodených častí.

 • klampiarskych súčastí strechy – tieto poškodenia sú pozorovateľné voľným okom až v štádiu ich výrazného poškodenia. Dnes sa klampiarske výrobky pre strechy vyrábajú takmer výhradne z plechov s organickými povlakmi, ktoré sa tiež označujú ako lakoplastové. Len výnimočne sú z medeného alebo hliníkového plechu, ktoré možno považovať za bezúdržbové. Na slovenskom trhu sú dostupné klampiarske polotovary renomovaných výrobcov s veľmi dobrými kvalitatívnymi vlastnosťami, takže po ich správnej montáži a pri pravidelnej údržbe (čistení odpadového systému) máte garantovaných niekoľko desiatok bezproblémových rokov. Môže sa však stať, že na vašu strechu padne konár zo stromu, prípadne iné teleso a poškodí povrchovú vrstvu lakoplastovaných plechov. V takomto prípade sa obvykle obnaží ich kovové jadro a plechy začnú pomerne rýchlo podliehať korózii. Preto je potrebné čo najskôr zasiahnuť, zdeformované a poškodené časti vymeniť, prípadne ich vyrovnať a natrieť protikoróznym náterom.
 • doplnkového sortimentu – poškodenia a vizuálne nedostatky doplnkového sortimentu k strešným krytinám sú časté hlavne v prípade, ak investor začne šetriť na nesprávnom mieste a uchýli sa k používaniu neoriginálneho sortimentu. Každý seriózny výrobca a predajca strešných krytín totiž dodáva aj originálne a rokmi overené príslušenstvo, ktoré je nielen funkčné, ale aj dobre vyzerá. Ak si kúpite doplnkový sortiment od neznámych výrobcov, ušetríte síce niekoľko eur, ale môže sa vám stať, že samolepiace tesniace pásy ku komínom stratia svoju farbu, snehové háky začnú hrdzavieť, prípadne sa pri prvom zaťažení snehom zdeformujú. Žiadajte preto certifikované a výrobcami odporučené výrobky. Ak sa niektoré doplnkové súčasti strešného plášťa počas rokov prevádzky poškodia tak, že nespĺňajú svoju funkciu, naplánujte ich výmenu. Predĺžite tak životnosť celej strechy.
 • drevených súčastí strechy – poškodenia sa môžu dotýkať presahujúcich častí krokiev alebo podbitia, ktoré sú spravidla ako jediné viditeľné voľným okom. Všetky tieto súčasti strechy je potrebné pravidelne ošetrovať predovšetkým obnovovaním ochranných náterov. Napadnutie drevokaznými hubami a hmyzom si nutne vyžadujú okamžitú rekonštrukciu strechy.

3. Má bezporuchovú prevádzku

Bezporuchová prevádzka je ďalším faktorom potvrdzujúcim, že je strecha v dobrej kondícii. Ak si na opravy strechy musíte volať majstrov po každej väčšej búrke alebo silnejšom vetre, niečo nie je v poriadku. Dobrá strecha v dobrej kondícii si vyžaduje minimálnu, prípadne len jednoduchú údržbu, ktorá pozostáva z vyčistenia odpadového systému, vpustenia vody alebo utiahnutia niekoľkých uvoľnených skrutiek. Nepodceňujte takúto údržbu. Optimálne je vykonať ju dvakrát do roka.

Každoročná údržba spojená s obhliadkou a kontrolou funkčných častí strechy vám môže ušetriť nemalé financie, ale aj nervy spojené s riešením prípadných havarijných stavov. Pomôže vám totiž včas odhaliť prípadné poškodenia strechy a naplánovať ich opravu. Ak sa niektoré chyby včas identifikujú, ich oprava je doslova otázkou niekoľkých minút a nákladov zopár eur. A vaša strecha sa vám odmení bezporuchovou prevádzkou.

4. Tepelná pohoda v lete i v zime

Tepelná pohoda v lete i v zime je ďalším z neklamných znakov, že vaša strecha je vo vynikajúcej kondícii a prináša vám len radosť. V treskúcej zime sa môžete schovať pred nepriazňou počasia do vykúreného bytu a na dôvažok vás nezruinuje ani účet za kúrenie. Príjemná predstava. Alebo v lete, keď je vonku horúco na nevydržanie, ako-tak pomáha príjemná voda v bazéne. Radšej sa však idete schovať dnu, kde je pod strechou príjemná teplota, a to bez použitia klimatizácie. Ak vaša strecha spĺňa tieto kritériá, určite ste s ňou spokojní. Ak nie, je potrebné zamyslieť sa, čo s ňou.

Je možné, že v strešnom plášti máte zabudované staršie materiály s horšími izolačnými vlastnosťami, prípadne tenšie vrstvy izolácií, ktoré nevyhovujú požiadavkám dnešných noriem, ale ani klimatickým pomerom. Každý problém sa dá riešiť. Existujú dokonca aj také metódy, pri ktorých nebude nutné pristúpiť k zásahom do obytného podkrovia. Dnes sú spracované postupy a vyrobené vhodné materiály pre zateplenie strešných plášťov zo strany exteriéru. Každý špás niečo stojí, ale investované financie sa vám vrátia, a to nielen dobrým pocitom z bývania, ale aj ušetrenými financiami.

5. Viacgeneračná strecha

Ak toto môžete o svojej streche prehlásiť, gratulujeme vám. Máte strechu, ktorá je naozaj fit. Je v tej najlepšej kondícii a vy ste spokojní majitelia vynikajúcej strechy, ktorá plní všetky vaše očakávania. Asi by sme sa mali od vás učiť.

Určite ste sa pri realizácii svojej strechy riadili odporúčaniami odborníkov a v reťazci:

 • dobrý projekt od odborníkov,
 • dobrá realizačná firma so skúsenosťami,
 • kvalitné zabudované materiály,
 • pravidelná údržba,

ste nespravili žiadnu chybu. Pozrite si zhrnutie v infografike, ktorú sme pre vás pripravili.

Čo je dobré si zapamätať?

 • Len strecha v dobrej kondícii vám bude prinášať spokojnosť.
 • Sledujte svoju strechu a prípadné nedostatky okamžite konzultujte s odborníkmi. Podľa potreby ich nechajte odstrániť.
 • Nezanedbávajte pravidelnú údržbu a kontroly strechy.
 • Strecha chráni všetok váš majetok, venujte jej podľa toho dostatok pozornosti.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.