Nedostatok strechárskych remeselníkov? Čo nás čaká?

Stavebníctvo je v posledných mesiacoch opäť na vrchole. Zákazky sa sypú jedna za druhou, avšak čoraz viac firiem má akútny nedostatok zamestnancov, dokonca aj nekvalifikovaných. Jednoducho – nie je s kým robiť. Spýtali sme sa na túto problematiku krajského cechmajstra Cechu strechárov Slovenska pre bratislavský kraj Ing. Tibora Dávida. Potvrdil nám, že tento problém naozaj existuje. „Je s ním zároveň spojený aj tlak na vyššie mzdové ohodnotenie remeselníkov. Firmy sú ochotné remeselníkom priplatiť, ale aj napriek tomu je problémom ich nájsť. Niektoré realizačné firmy vidia riešenie v možnosti zamestnávať nekvalifikovaných pracovníkov z tretích krajín (Ukrajina, Srbsko a pod.) a zabezpečiť im zaučenie v podmienkach jednotlivých firiem. Toto však nesie so sebou potrebu zvýšeného dohľadu nad kvalitou zrealizovaných prác zo strany kvalifikovaných zamestnancov firiem. Nezanedbateľným problémom je administratívna záťaž firiem súvisiaca s legalizáciou zamestnávania pracovníkov z tretích krajín.“

(Ne)vzdelávanie remeselníkov

 Odborníci z praxe a profesijné organizácie už dlhé roky poukazujú na fakt, že na Slovensku sa nevychováva dostatok remeselníkov pre stavebné profesie. Niečo zachraňuje možnosť tzv. rekvalifikácií, ale tú poskytuje v posledných rokoch čoraz menej subjektov. Mnoho peňazí sa v našej krajine investovalo do zavedenia Duálneho systému vzdelávania, ktoré malo byť pomocou pre zamestnávateľov ochotných vychovať si vlastných pracovníkov. Žiaľ, v stavebníctve sa dobrý úmysel nepodarilo veľmi realizovať.

nedostatok-strecharov

Vzhľadom na to, aký má stavebníctvo obrovský vplyv na hospodárstvo v krajine, existuje v ňom relatívne málo firiem, málo veľkých firiem. Tie by prípravu žiakov v duálnom systéme vzdelávania mohli zvládnuť. Realizácii striech sa venujú predovšetkým menší podnikatelia, prípadne len jednotliví živnostníci. Títo však obvykle nemajú možnosti, ani schopnosti pustiť sa do prípravy novej generácie remeselníkov v duálnom systéme vzdelávania. (Proces duálneho vzdelávania je spojený s administratívnou a ekonomickou záťažou, záujemcovia o poskytovanie takéhoto vzdelávania musia spĺňať množstvo požiadaviek od personálneho zabezpečenia, cez ich vzdelanie, materiálne zabezpečenie odbornej prípravy žiakov a pod.)  Na každý problém existuje liek. Aj tento problém sa dá vyriešiť, pravdou však je, že v stavebníctve máme už päť minút po dvanástej.

Aké z toho plynú dôsledky?

Nekvalita. Dôkazom neutešenej situácie sú skúsenosti odborných strechárskych firiem, ktoré nešťastným majiteľom neodborne zrealizovaných striech musia tieto rekonštruovať už po niekoľkých rokoch. Nejde o ojedinelú skúsenosť, keď je strešný plášť po dvoch-troch zimách v tak havarijnom stave, že je nutné pristúpiť k jeho úplnej výmene. Majiteľovi, ktorý ešte ani náhodou nesplatil úver za realizáciu stavby, tak pribúdajú ďalšie investície. Pritom stačilo tak málo. Už pri realizácii pôvodnej strechy nehľadať úspory za každú cenu a za kvalitnú prácu zaplatiť skutočným odborníkom, ktorí by strechu zrealizovali v súlade s najnovšími poznatkami a za svoju prácu by prevzali aj zodpovednosť.

Svetlo na konci tunela

Čo spôsobilo nezáujem verejnosti o remeslá? Prečo rodičia za každú cenu chcú, aby ich deti robili čokoľvek, len nie manuálnu prácu? Veď stále sa platí, že „Remeslo má zlaté dno“. Prečo školstvo produkuje absolventov, ktorých dosiahnuté vzdelanie privedie nakoniec ako nezamestnaných na úrad práce? Čo bude v prípade, ak dôjde k silnejšiemu ekonomickému otrasu a pracovné miesta v kanceláriách zaniknú? Nie je pre jedinca istotou mať v rukách remeslo? Uživiť sa remeslom je síce ťažké, často aj boľavé, ale remeslo je zárukou živobytia aj v zlých časoch. Je načase začať pristupovať k remeselníkom s takou úctou, ako tomu bolo v minulosti. Statočná remeselná práca predsa nie je hanba. Je to vizitka a výsada. Rozhliadnite sa po krásnych strechách vo svojom okolí. Koľko je za nimi umu, remeselnej zručnosti, tvorivosti, umenia, ale aj driny a bolesti. Klobúk dole pred ich tvorcami.

pokryvaci

Pozitívne je, že v poslednom období sme zaznamenali niektoré opatrenia ministerstva školstva smerujúce k posilneniu počtov žiakov na stredných odborných školách, ktoré by mohli byť riešením nedostatku remeselníkov … len aby boli dostatočne účinné.

Čo je dobré si zapamätať?

  • na Slovensku je akútny nedostatok kvalifikovaných strechárskych remeselníkov,
  • školstvo dlhodobo pripravuje minimálne množstvá absolventov v strechárskych profesiách,
  • riešením problému nedostatku remeselníkov je predovšetkým zvýšenie ich spoločenského postavenia, zlepšenie podnikateľského prostredia a zníženie legislatívnej záťaže malých podnikateľov.

Komentáre

1 komentár. Leave new

  • Avatar
    ludovit.pajer
    19. januára 2019 15:21

    Ach ten socializmus,vsetko bolo zle….uz od narodenia,prepacte uz nasa mama ako buduca mamicka bola pod drobnohladom lekara.V MS nas kontrolovali,ci nemame pokaze zuby.Uz ako 14-15 rocny sme mali prihlasku do skoly,ktoru chceme absolvovat.Podnik nam daval drobne za prax pocas vyucnej doby.Po vyuceni sme mali hned aj zamestnavatela…….po ZVS spat do prace…………..)))))

    Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.