Ozdobné a úžitkové tesárske konštrukcie

ozdobne-tesarske-konstrukcie

Človek sa rád obklopuje peknými vecami. Osobitnou kategóriou sú v tejto oblasti majitelia záhradiek, ktorí len málokedy vynechajú príležitosť obohatiť svoju oázu pokoja o nejaký skrášľujúci prvok z dreva. Ak má táto konštrukcia aj úžitkovú hodnotu, jej prínos je ešte väčší. K takýmto konštrukciám patria pergoly, rôzne podporné konštrukcie pre rastliny, ale aj tesársky záhradný nábytok. Aj napriek tomu, že obchodné reťazce a internetové obchody sa doslova predháňajú vo svojej ponuke, veľmi veľa zručných ľudí sa rozhodne pre vlastnoručne zhotovenú konštrukciu. Najčastejšie ich k tomu vedú atypické rozmery priestoru pre konštrukcie, zostatok reziva po stavebných prácach alebo len snaha dokázať si, že sa vedia k práci postaviť a následne si s rodinou užiť jej výsledky.

Pergoly a podporné konštrukcie pre rastliny

Pergoly a podporné konštrukcie pre rastliny sú spravidla drevené okrasné stavby tvoriace súčasť záhradnej architektúry, ktoré sa využívajú ako nosný prvok pre rast rôznych popínavých rastlín. Môžu byť konštruované tak, že pod pergolou sa vytvorí miesto na posedenie a odpočinok, ktoré bude chránené ľahkou strešnou konštrukciou alebo rastlinným pokryvom pred poveternostnými vplyvmi, predovšetkým však pred lúčmi slnka. Dobre navrhnutá pergola s nadväznosťou na obytné priestory je v období od jari do jesene príjemným miestom na relax celej rodiny. Podporná konštrukcia pre rastliny môže vytvoriť predeľovací prvok v záhrade alebo ozvláštniť vstup do záhrady, prípadne vytvoriť tienenie nad záhradnými chodníkmi. Možností je veľa.

pergola-krytina

Pergoly a ostatné prvky záhradnej architektúry sa vyrábajú z dreva ihličnatých alebo listnatých drevín. Najčastejšie je to smrek, borovica či smrekovec. Rezivo je upravené hobľovaním, prípadne frézovaním a brúsením. Ak chcete ušetriť čas určený na povrchovú úpravu reziva, môžete si zakúpiť lepené rezivo, ktoré je už vysušené a aj povrchovo upravené. Treba však počítať s tým, že cena takéhoto reziva je vyššia. V minulosti bolo veľmi populárne preventívne napúšťanie reziva prostriedkami proti hnilobe a drevokaznému hmyzu. Tento krok odporúčame zvážiť, keďže pergoly ako prvok záhradnej architektúry budú v bezprostrednom kontakte s pôdou a rastlinami, ktoré by týmito chemikáliami boli kontaminované.

Konštrukčná ochrana dreva pred vlhkosťou je rovnocenná, ak nie účinnejšia. Nosnú konštrukciu pergoly tvoria masívne hranoly ukotvené na zemský povrch tak, aby drevo nenasávalo vlhkosť. Nosné hranoly môžu byť ukotvené v zabetónovaných pätkách alebo pätkách zatlčených, prípadne zaskrutkovaných do zeme, resp. kotvených skrutkami do povrchu terasy. Nosné stĺpy sú v hornej časti prepojené väznými trámami, na ktorých ležia priečne subtílnejšie krokvičky tvoriace pomocnú nosnú konštrukciu pre rastlinstvo alebo pokrytie.

pergola

Jednotlivé konštrukčné prvky pergoly sa spájajú klasickými tesárskymi spojmi, ktoré sú však náročné na remeselnú zručnosť. Dnes sú v železiarskych obchodoch k dispozícii rôzne profily určené na spájanie drevených konštrukčných prvkov skrutkami. Odporúčame používať skrutky so šesťhrannou hlavou. Veľmi dôležitým problémom je vyriešenie otázky zavetrenia pergoly tak, aby ju nezborili nárazy vetra, prípadne iné zaťaženie. Ideálne je pergolu zavetriť ukotvením o stavbu domu.

Zvláštnu pozornosť treba venovať kotveniu pergoly do zateplených stien, na ktorých býva veľká hrúbka tepelnej izolácie a kotviace skrutky sú preto namáhané nielen na strih, ale aj na ťah a ohyb. Bočné steny pergoly alebo podpornej konštrukcie pre rastliny je vhodné vyplniť mriežkou z lát, ktorá vytvorí podporu pre rovnomerné porastenie konštrukcie rastlinami a zároveň pomáha vytvoriť intímnu atmosféru pod pergolou. Všetky pergoly je možné doplniť rôznou tieniacou technikou.

Vo všeobecnosti treba rešpektovať fakt, že nosné časti pergoly, ako aj spôsob jej kotvenia by mal navrhnúť odborník – tesár alebo statik.

Tesársky nábytok

Množstvo domácich majstrov je natoľko zručných, že v pohode zvládnu aj o stupienok zložitejšie drevené konštrukcie – výrobu záhradného nábytku. Na jeho výrobu je možné použiť guľatinu, hranoly a dosky rôznych prierezov a dnes aj také populárne palety. Výhodou doma vyrobeného záhradného nábytku je jeho robustnosť. Svojpomocne vyrobený nábytok je v porovnaní s ponukou bežných výrobcov masívnejší a tým aj odolnejší. Jeho výhodou je tiež, že si ho vyrábate na mieru, a tak môžete uspokojiť individuálne priania jeho budúcich užívateľov. Bez problémov môžete navrhnúť umiestnenie ohniska alebo grilu, pracovnej dosky, chladničky a ostatných súčastí vonkajšej kuchyne. Ponuka reziva je dnes obrovská, a tak aj v tejto oblasti popustite uzdu fantázii.

Obrovskou výhodou je, že nakúpiť si môžete rezivo, ktoré je už naformátované, a preto pri rozumnom plánovaní si vystačíte len so skracovaním prírezov na vhodné dĺžky ručnou alebo elektrickou pílou. Väčšiu pozornosť bude potrebné venovať povrchovej úprave finálnych výrobkov, aby používaním nábytku nedochádzalo k nepríjemným drobným zraneniam. Náter si vyberte podľa použitej dreviny a umiestnenia nábytku. K dispozícii sú rôzne napúšťacie oleje, „tenkovrstvové“ a „hrubovrstvové“ lazúry a laky. Určite počítajte s tým, že každú povrchovú úpravu reziva bude potrebné v záujme čo najdlhšej trvanlivosti konštrukcií pravidelne obnovovať.

Čo je dobré zapamätať si?

  • Na výrobu záhradného nábytku a pergol použite vždy len zdravé rezivo, použitím poškodeného reziva výrazne skrátite životnosť konštrukcie.
  • Na výrobu pergoly môžete zrecyklovať aj rezivo z rozobratého starého krovu. Získate tak jedinečný, ničím nenahraditeľný vzhľad a navyše dáte drevu druhú šancu.
  • Konštrukciu pergoly konzultujte s odborníkom – budete chcieť pod ňou tráviť svoj voľný čas, neohrozte zdravie rodiny a známych.
  • Nezabudnite na náter a pravidelnú údržbu drevených konštrukcií.
  • Majte na pamäti, že s drevenými záhradnými konštrukciami budete často v kontakte, preto si vyberajte také náterové hmoty, ktoré vyhovujú tomuto účelu aj po zdravotnej stránke.

Podobné články

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.