Lepší veterník v hrsti alebo na streche?

Kohut-alebo-iny-veternik-na-strechu-Krytina.sk-komin-lod-smer-vetra

Sladký, krémový, s karamelovou polevou a hlavne veľmi chutný a obľúbený. To je zákusok, ktorý všetci poznáme ako veterník. Málokomu sa v súčasnosti v našich končinách vybaví kohút na streche, ktorý ukazuje, odkiaľ vietor fúka. Áno, to je skutočný veterník, ozdoba mnohých striech v minulosti.

Dnes stačí zapnúť televízor či rádio a v predpovedi počasia sa dozvieme presne, čo môžeme cez deň od počasia očakávať.  Kedysi si ľudia museli pomáhať sami, naučili sa čítať z prírodných javov, medzi ktoré patril neodmysliteľne i vietor. Každá zmena smeru vetra znamená zmenu počasia. Rýchla zmena vetra prinesie nestabilné počasie, naopak pomalá stabilné počasie. Zhoršenie počasia či dážď možno očakávať, ak je vietor počas dňa neustálený, mení smer a silu. Ak sa chceme ísť opaľovať, do karát nám bude hrať východný vietor, pri ktorom býva najmenšia oblačnosť, ak máme slnka plné zuby, počkáme s vychádzkou, kým nezaduje západný vietor, ktorý prináša so sebou oblakov vskutku dosť. Severovýchodný vietor znamená nízku pravdepodobnosť zrážok, ak fúka južný či juhozápadný vietor, dáždnik by sme mali mať pre istotu pri sebe. Sledovanie vetra nám môže naozaj priniesť nemálo hodnotných informácií. Nasliniť si prst a vystaviť ho vetru, to je jeden zo spôsobov, ako určiť jeho smer. Veterník umiestnený na streche je však predsa len trocha praktickejší, a aj hygienickejší.

Dávnym vetrom ošľahaný

Veterníky majú za sebou dlhú životnú púť. Nálezy potvrdzujú, že existovali už minimálne 1800 rokov p.n.l. na území Akkadskej ríše, kde boli vyrábané z dreva a mali tvar vtáka (pravdepodobne išlo o vranu). Zmienky o tejto pomôcke na určenie smeru vetra sa objavili aj v textoch Mezopotámcov, Egypťanov či starovekých Grékov a Číňanov. Ich hodnotu poznali aj Vikingovia, ktorí ich pripevňovali na svoje lode. A veľkej obľube sa tešili tiež u bohatých Rimanov. Je známe, že Riman Terrentius Varro mal svoj veterník systémom kladiek prepojený do svojej pracovne, aby mohol vedieť smer vetra bez vychádzania z domu. Neskôr použil rovnaký systém pri výstavbe svojho domu aj americký prezident Thomas Jefferson. Po rozpade Rímskej ríše sa o popularizáciu veterníkov postarala rímsko-katolícka cirkev, keď pápežov dekrét ustanovil, že každý kostol by mal mať veterníky v tvare kohúta ako pripomienku toho evanjeliového Petrovho zapretia Krista. Kohút na veterníku tu však bol dávno predtým, ako zaúradoval svojím dekrétom pápež.

Starý známy kohút

Kohút bol tradičným zobrazením na veterníku  takmer vo všetkých civilizáciách, ktoré veterník poznali a využívali. Dôvody sú jednoduché. V prvom rade sa kohút požíval kvôli jeho ideálnemu anatomickému tvaru. Vzpriamená hlava aj chvost ponúkajú totiž vhodné vyváženie pre veterník. Druhým dôvodom je kohút ako symbol vítania nového dňa a bdelosti. Zároveň mal, ako tradícia vraví, chrániť dom pred bleskami, ohňom, resp. požiarom. V súčasnosti sa s motívom kohúta stretávame najmä na rozličných kuchynských dekoráciách, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou nostalgického vidieckeho štýlu.

Ak staviame v týchto časoch strechu, zaujíma nás v prvom rade jej vetrotesnosť. Ukazovateľ vetra v podobe veterníka je vedľajší a v prípade, že sa rozhodneme dať ho na strechu, plní obyčajne len ozdobnú funkciu. Nie sú teda naň kladené vysoké funkčné nároky, musí byť zaujímavý, pekný, vkusný a vyhotovený z odolných materiálov. Hoci kohútie veterníky nepatria k top trendom súčasnosti, stále je o veterníkové strešné dekorácie záujem. Smer vetra nám tak ukazujú mačky, vtáctvo, kone, ryby, prasce, myši, rôzne ornamenty, srdcia, slová, lode atď.

veternik-strecha-krava-ukazovatel-smeru-vetra-na-streche-krytina-stit

 

veternik-strecha-chlapcek-a-dievcatko-ukazovatel-smeru-vetra-na-streche

 

Nielen veterník zdobí strechu

Veterníky síce patria k najrozšírenejším strešným ozdobám, nie sú však jediné, ktoré dokážu upútať pozornosť. Ako dekorácie sa využívajú aj ozdobné hrebenáče (prvky, ktoré pokrývajú hrany striech), vežičky, erby, sochy a na strechách sa tvoria rozličné motívy využitím kombinácií rôznych farieb škridiel. Príkladom unikátnosti, majestátnosti, bohato zdobených striech je Čína, ktorá rozhodne vie, ako svojou strešnou architektúrou vyraziť turistom dych.

cinska-strecha-ozdobne-hrebenace

Do zvlášť kategórie možno zaradiť príležitostné strešné ozdoby, akými sú svetelné reťaze využívané stále viac aj na Slovensku najmä počas vianočných sviatkov či bláznivé halloweenske dekorácie, ktoré sú typické pre Američanov či Austrálčanov.

Stresna-ozdoba-pavuky-haloween-pavucinaZdroj: www.reddit.com

Stresna-ozdoba-kostra-smrtka-haloween Zdroj: www.halloweenforum.com

Základom zostáva strecha

Ako sa vraví, fantázii sa medze nekladú. Ak uvažujete, že by ste si na strechu zaobstarali nejaký ten veterník či inú ozdobu, určite nebudete prví ani poslední. Netreba však zabúdať aj na samotnú strešnú krytinu, ktorá môže byť už sama o sebe ozdobou vášho domu. V súčasnosti nie je problém vybrať si z rôznych farieb, tvarov a doplnkov strešnej krytiny, a tak aj bez ozdôb môžete mať krásnu strechu. A ak vynaložíte trocha úsilia, z farebných kombinácií škridiel možno z vašej strechy vykúzlite malé umelecké dielo.

Čo je dobré si zapamätať

  • Skutočný veterník je ozdoba striech najčastejšie v tvare kohúta, mačky, lode, rôzne ornamenty…
  • Sledovanie vetra nám môže naozaj priniesť nemálo hodnotných informácií.
  • Ozdobné hrebenáče sú prvky, ktoré pokrývajú hrany striech napr. vežičky, erby či sochy.

Podobné články

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.