Oprava strechy garáže

Oprava strechy garáže prichádza do úvahy najmä vtedy, ak nám cez ňu zateká. Možno sú ľudia, ktorí si povedia, že to nie je až taká tragédia, ak nám občas kvapne na auto. Určite by bolo horšie, keby nám zatekalo do domu. Navyše, automobil môže parkovať aj priamo na daždi. Ale už samotný fakt, že do objektu (hoci len do garáže) zateká, by sme nemali nechať bez povšimnutia. Strechy na garážach zvyknú byť ploché, v menšej miere aj šikmé (sedlové). Ploché strechy prevládajú v mestách, sedlové zväčša na vidieku, pretože to viac korešponduje aj s okolitou architektúrou.

Oprava plochých striech

Na prekrytie plochých striech garáží sa na Slovensku používa predovšetkým plech a bitúmenové pásy. Ak pozorujeme, že nám do garáže zateká, treba vyliezť na strechu a spraviť obhliadku. Najlepšie sú prehliadky preventívne, keď ešte nezateká. Krytinu treba skontrolovať. Ak vidíme nejaké vyduté alebo napadnuté miesta, ktoré nasvedčujú, že by mohla hroziť deštrukcia, mali by sme si zobrať na pomoc aj nejaké nástroje na opravu. V prípade plechu je najvhodnejším pomocníkom oceľová kefa (ručná alebo ešte lepšie – nadstavec na vŕtačku). Po prebrúsení je dobré ošetriť plech kvalitným antikoróznym náterom. Ak sa nám po prebrúsení objavili aj nejaké dierky, tie je možné zaceliť niektorým z trvale elastických strešných tmelov.

oprava-strechy-garaze-plocha-strecha

V prípade bitúmenových pásov si zoberieme na pomoc špeciálne bitúmenové tmely. Ak došlo k prederaveniu alebo devastácii väčšieho rozsahu, poškodený kus je najlepšie vyrezať a na poškodené miesto nalepiť či nataviť bitúmenovú záplatu. V prípade rozsiahlejšieho poškodenia je možné vymeniť celý pás, resp. viac pásov. Ak by sme boli nútení meniť všetky pásy, môžeme už hovoriť o rekonštrukcii celého plášťa. Pri rekonštrukcii plochých striech a práci s bitúmenmi je určite vhodnejšie teplé slnečné počasie, aby sa lepené plochy dokonale pospájali. Niektoré technológie vyžadujú aj vyššie teploty pri lepení, preto je možné, že budeme potrebovať i plynovú bombu a horák.

Ak zistíme poruchu strešného plášťa na svojej garáži, nápravu neodkladajme, pretože čím neskôr sa do renovácie pustíme, tým bude náročnejšia a finančne nákladnejšia.

Oprava šikmých striech

Prekrytie šikmými (sedlovými) strechami je u garáží síce zriedkavejšie, avšak čo sa týka použitých krytín, omnoho rozmanitejšie. Už to nie je iba plech a bitúmenové pásy, ale aj šindle a vlnovky na plnom drevenom záklope a takisto aj škridla – či už pálená, alebo betónová. V prípade šikmých striech nebýva zatekanie až takým častým javom, avšak po cca 10 rokoch sa vplyvom poveternostných podmienok aj tu môžu objaviť poškodenia strešnej krytiny. Na šikmú plechovú strechu použijeme podobný postup ako na plochú a rovnako postupujeme aj v prípade bitúmenovej krytiny. V prípade škridiel ide o úplne jednoduchú záležitosť, ktorú musí zvládnuť doslova laik. Zlomenú alebo prasknutú škridlu iba vymeníme kus za kus. Ak máme nevykurovanú garáž, podbitie bude asi nezateplené, a teda maximálne jednoduché. Navyše, v minulosti nebolo ešte zvykom dávať pod škridlu poistnú fóliu, takže poškodenú škridlu je možné v takom prípade veľmi jednoducho odhaliť aj pohľadom znútra.

oprava-strechy-garaze-sikma-strecha

Čo je dobré zapamätať si

 • Poruchám je jednoduchšie predchádzať, preto by sme mali strechu garáže aspoň pred zimou, avšak najmä po nej skontrolovať.
 • Ak zistíme poškodenie, mali by sme poruchu odstrániť a nečakať, až nám začne zatekať.
 • Ak sme nútení pristúpiť k oprave, vyberme si teplejšie slnečné počasie.
 • Skôr než sa pustíme do práce, pozrime si na internete inštruktážne video. Určite si tým zjednodušíme prácu a vyvarujeme sa chýb.

Komentáre

2 komentáre. Leave new

 • Avatar
  Maja Kovacova
  23. októbra 2019 22:24

  Dobry vecer. Mam v Roznave garaz a strecha preteka, na podlahe hlavne v zime, ked sa topi sneh vidim mokry povlak. Co sa s tym da robit? je to velka praca a za aky cas by sa to dalo urobit, opravit? kolko by to stalo co najlacnejsie. Som uz dôchodkyna, ci by som mala zlavu? odpovedajte mi prosim na vsetky moje otazky. dakujem. Maja

  Odpovedať
  • Dobrý deň,

   len veľmi ťažko odhadnúť dôvod zatekania strechy Vašej garáže z popisu, ktorý ste uviedli, preto sa nedá hovoriť ani o cene opravy. Je potrebné, aby niekto prišiel spraviť obhliadku problému a navrhol riešenie. Cena sa môže výrazne líšiť, závisí od rozsahu poškodenia strechy. Odporúčame Vám vyhľadať pomoc odborníka zo stavebnej firmy vo Vašom meste a vopred prekonzultovať možnosti výšky ceny opravy strechy. Držíme palce pri riešení problému. S pozdravom, tím Krytina.sk

   Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.