Najvyššie strechy sveta i Slovenska – čo ste o nich nevedeli?

Najvyssie-strechy-sveta

Človek sa chcel odjakživa dotknúť hviezd. Monumentálne stavby ako pyramídy v Gíze, chrám Hagia Sophia v Istanbule či Veľký čínsky múr mali slúžiť ako dôkaz jeho moci a veľkoleposti. Nečudo, že mal odjakživa potrebu budovať vysoké stavby.

predchádzajúcom článku sme vám predstavili stavby a ich strechy, ktoré sú všeobecne považované za najkrajšie na svete. Dnes vám ukážeme tie najvyššie nielen na svete, ale aj u nás doma. Medzi ostatnými ich, veru, len tak ľahko neprehliadnete.

Prvé najvyššie stavby

Dnes sa už len ťažko dopátrame k výškam budov, ktoré už neexistujú a poznáme ich len zo starých malieb a obrazov. Napríklad taká bájna Babylonská veža. Zo záznamov ale patrí prvenstvo našim severným susedom – Poľsku – a ich gdanskej radnici postavenej v roku 1382 s výškou veže 82 metrov. Skok nad 200 metrov nastal až v roku 1909 – vtedy bola v New Yorku postavená budova Metropolitan Life Insurance Company Tower, ktorá so svojou výškou 213 metrov môže byť považovaná za mrakodrap. Krátko na to, v roku 1930, bol prekročený ďalší výškový rekord, a to stavbou mrakodrapu Chrysler Building s výškou 319 metrov. Momentálne je to tretia najvyššia budova v New Yorku.

Gdanska-radnica-polsko

Gdanská radnica v Poľsku – budova s vežou na ľavo

Ktoré budovy však momentálne výškovo dominujú celému svetu?

Burdž Chalífa

Pýcha Dubaja, Burdž Chalífa, je momentálne so svojou výškou 828 metrov najvyššou budovou na svete. Strecha siaha do výšky 643,3 metra, zvyšok tvorí veža s anténou. Výstavba tohto skvostu sa začala v roku 2004, do prevádzky bola uvedená v roku 2010. Ambiciózny projekt amerického architekta Adriana Smitha si však zrejme svetové prvenstvo už príliš dlho neudrží. Nový plánovaný dubajský mrakodrap Nakheel Tower ho presiahne zrejme výšku 1100 metrov. Podobne je na tom aj Kingdom Tower – jeho výstavba sa začala v saudskoarabskom meste Džidda, a to s plánovanou výškou najmenej 1000 metrov. Dokončenie sa očakáva v roku 2019.

Najvyssi-mrakodrap-sveta-Burj-Khalifa-burdz-chalifa

Majestátny Burdž Khalifa v noci

Najväčšiu časť priestorov mrakodrapu Burdž Chalífa tvoria luxusné bytové apartmány, v ktorých sa cena 2-izbového apartmánu pohybuje od 2 miliónov eur, za 5-izbový apartmán zaplatíte približne 24 miliónov eur. No posúďte sami, nestojí ten pohľad za to?

Apartman-Burfz-Khalifa-chalifa-terasa-najvyssi-mrakodrap-na-svete

Terasa apartmánu mrakodrapu Burdž Chalífa (Zdroj: timeoutdubai.com)

V útrobách mrakodrapu môžete nájsť aj firmy a kancelárie, hotel, reštauráciu, bar, posilňovňu a neskutočný výhľad. Zaujíma vás pohľad z „vrcholu sveta“, ako mnohí Burdž Chalífa nazývajú? Pozrite si interaktívne video, s ktorým môžete hýbať a pozrieť sa ktorýmkoľvek smerom:

Šang-chaj chuan-čchiou ťin-žung čung-sin

Toto nie je jazykolam, ale názov druhého najvyššieho mrakodrapu sveta. Nachádza sa v čínskom hlavnom meste Šanghaj a jeho názov v preklade znamená Šanghajské svetové finančné centrum. V Číne mu patrí s výškou 632 metrov prvenstvo.

Shanghai-tower-sangajska-veza-cina

Budova bola dokončená v roku 2015, jej autorom je americká firma Gensler. Má 128 poschodí a je označovaná za jeden z najekologickejších mrakodrapov sveta vďaka rôznym prvkom, ktoré boli pri jeho stavbe použité. Napríklad dažďová voda steká po okrajoch budovy do pivničných priestorov, kde je spracovávaná na použitie v mrakodrape. Najväčšiu časť priestorov tvoria kancelárie, obchody, hotel, ale nachádza sa tu aj observatórium. Zaujímavosťou je, že výťahy v mrakodrape sú najrýchlejšie na svete – ľudí prevážajú rýchlosťou až 74 km/h.

Abrádž Al-Bajt

Komplex mrakodrapov v saudskoarabskom meste Mecca sa pýši hodinovou vežou s výškou 601 metrov. Návštevníci si môžu vychutnať pohľad z výšky 558 metrov. Veža bola dokončená v roku 2012 a je držiteľkou niekoľkých rekordov, napríklad rekordu najvyššej hodinovej veže vôbec s najväčším priemerom ciferníka – neuveriteľných 43 metrov (výška takmer dvoch klasických 8-poschodových panelákov). Osvetľujú ho 2 milióny LED lámp a dojem veľkoleposti dotvárajú štyri piliere po stranách veže so zlatými kupolami.

Hodinova-veza-v-Mecce

Vo vnútri sa na 120 poschodiach okrem iného nachádza luxusný 5-hviezdičkový hotel, nákupné centrum, múzeum islamu a mesačné observatórium. Ideálny tip na romantický výlet so svojou polovičkou, nemyslíte?

ciferník-hodinova-veza-v-mecce

Empire State Building

Tri najvyššie strechy sveta už poznáte. Nemôžme však nespomenúť ikonu New Yorku, slávny Empire State Building. Rešpekt si zaslúži aj z dôvodu, že momentálne svetu vo svojej výške dominujú mladšie budovy postavené po roku 2000. Tento pán má ale dnes už úctyhodných 86 rokov a je 34. najvyššou budovou sveta. V porovnaní s tým, koľko ich na svete existuje, je to slušné, však?

Empire-state-building-usa-new-york

Empire State Building bol dokončený v roku 1931 a na ďalších 40 rokov sa stal so svojou výškou 381 metrov najvyššou budovou sveta, kým ho v roku 1972 neprekonali slávne, už dnes neexistujúce Dvojičky. Mrakodrap bol navrhnutý Williamom F. Lambom v umeleckom art-deco štýle. Budova má 102 poschodí, z ktorých väčšina slúži na kancelárske a obchodné účely. Na vrchole sa nachádza 67 metrov vysoká anténa s hromozvodom. Ten býva približne 40-krát za rok zasiahnutý bleskom.

Počas existencie budovy spáchalo samovraždu skokom z najvyšších poschodí viac ako 30 ľudí. Mnohému napomohla hospodárska kríza prebiehajúca v 30. rokoch 20. storočia. Zaujímavosťou je, že v roku 1951 v nej chvíľu sídlilo československé Rádio Slobodná Európa.

Slovenskí „rekordéri“

U nás sa hrdiť mrakodrapmi ako v Dubaji či v Amerike nemôžeme, no prekonali sme aspoň hranicu 100 metrov. Najvyššou budovou na Slovensku je Národná banka Slovenska v Bratislave s výškou 111 metrov. Má 33 poschodí a 3 podzemné podlažia. Otvorená bola v roku 2002 – vtedy získala titul Stavba roka 2002 vo viacerých kategóriách aj vďaka moderným technologickým vybaveniam inteligentnej budovy. Jej účel vyplýva z názvu. Okrem priestorov banky má aj svoju vlastnú malú elektráreň, ktorá je schopná celú budovu zásobovať až na 7 dní.

Slovenska-Narodna-Banka-bratislava-najvssia-budova-na-slovensku

Národná banka Slovenska

Budova Slovenskej televízie v Bratislave postavená v roku 1975 bola so svojou výškou 108 metrov dlho najvyššou budovou v Česko-Slovensku. Dnes je však uzavretá a pomaly chátra. Výškou 108 metrov sa jej vyrovnal bratislavský administratívno-bytový komplex Panorama City. Jeho autorom je Španiel Ricardo Bofill. Ide o dvojicu budov, ktoré mali byť pôvodne o niečo vyššie, avšak od návrhu bolo upustené a výška bola nakoniec znížená.

Budova-Slovenskej-televizie-STV-bratislava-vstup

Stará budova Slovenskej televízie v časoch jej slávy

Panorama-City-bratislava-dvojicky

Neprehliadnite ani ďalšie pikošky v našom magazíne a to v záložke zaujímavosti.

Podobné články

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.