Všetko o realizácii altánku
Vychutnať si chvíle s rodinou, priateľmi, známymi, grilovačka, letný obed, večera, prečítať knihu, alebo len tak – posedieť si v lone prírody a kochať sa pohľadom na kvitnúce rastliny, plodmi obťažkané stromy a usilovné včielky, motýle lietajúce z kvetu na kvet za zázračnej hudby vyvolanej vtáčím orchestrom. Túto romantickú predstavu môže uviesť do reality záhradný altánok.
Bude potrebné stavebné povolenie?
Altánok je drobná záhradná stavba. Je to samostatná zastrešená konštrukcia rôzneho tvaru a pôdorysu, obvykle s jedným vstupom, ktorá ma doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe. Altánok býva doplnený pevne zabudovaným alebo mobilným nábytkom. Môže byť murovaný, drevený a kovový, avšak v našich končinách, aj s ohľadom na zručnosť domácich majstrov, prevláda drevená tesárska konštrukcia.
Pri drobných stavbách, ktoré plnia doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe, a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie stačí podľa platného Stavebného zákona ohlásenie stavby na príslušnom stavebnom odbore. Ohlásenie sa podáva na predpísanom tlačive, ktoré obsahuje identifikačné údaje k pozemku, na ktorom bude stavba stáť. Pripája sa doklad, ktorým sa preukazuje vlastnícke alebo iné právo k pozemku, jednoduchý situačný výkres v dvoch vyhotoveniach, ktorý obsahuje vyznačenie umiestnenia stavby na pozemku vrátane odstupov od hraníc so susednými pozemkami a od susedných stavieb a stavebné riešenie stavby s jednoduchým technickým opisom stavby.
Aby stavba altánku robila svojim majiteľom radosť dlhé roky, okrem jej správneho umiestnenia v záhrade, musíme zvoliť aj vhodný materiál, z ktorého bude altánok zhotovený. Starostlivý výber materiálu a jeho povrchová úprava by mala ladiť so stavbou rodinného domu, doplnkových stavieb a s architektúrou záhrady.
Konštrukcia altánkov
Murovaná konštrukcia altánkov sa využíva pre stavby s väčším pôdorysom, určené pre viac osôb. Vzhľadom na tento fakt je možné, že murovaný altánok si bude vyžadovať stavebné povolenie. Murovaná konštrukcia má klasické základy. Veľmi často siaha len do výšky asi jedného metra, kde na pomerne ťažkopádnu murovanú konštrukciu nadväzuje otvorená drevená časť ukončená v hornej časti krovom a pokrytá strešnou krytinou.
Veľmi často sa stretávame aj s kovovou konštrukciou altánkov. Táto sa vyrába zváraním alebo skrutkovaním profilov. Klasická oceľová konštrukcia sa veľmi často nahrádza hliníkovou, ktorá je ľahko opracovateľná a navyše odoláva korózii, takže bez špeciálnej starostlivosti má veľmi dlhú životnosť. Hliníkové konštrukcie je možné povrchovo upraviť práškovými farbami a dať im tak akýkoľvek odtieň.
Tradičným materiálom na výrobu altánkov je drevo. Drevo si získalo obľubu hlavne kvôli svojím vlastnostiam – pružnosti, pevnosti a húževnatosti. Drevo sa veľmi dobre obrába a pri dodržaní jeho konštrukčnej ochrany má aj veľmi dlhú životnosť. Je to klasika preverená storočiami. Vyžaduje si však pravidelnú údržbu. Najväčšej obľube sa teší drevo ihličnatých stromov z domácich zdrojov − smrek a borovica. Vyššiu investíciu si vyžadujú konštrukcie zo smrekovca, prípadne z dubu, ktoré však majú podstatne dlhšiu životnosť. Za určitých okolností je možné použiť aj zdravé rezivo z demontovaného starého krovu. Získate tak pre svoju záhradu mimoriadne zaujímavý prvok.
Strecha altánku
Každý altánok potrebuje strechu a strešnú krytinu. V prípade, že máte záujem strechu zo spodnej strany podbiť (najčastejšie tzv. tatranským profilom), budete musieť pristúpiť ku klasickej skladbe strešnej konštrukcie. Na krokvy sa bude aplikovať fólia poistnej hydroizolácie, ktorá bude na odkvapových hranách vyvedená na odkvapové plechy. Poistná hydroizolácia sa upevní pomocou kontralát na krokvy. Na ne sa následne umiestnia laty, na ktoré sa zavesia jednotlivé škridly. Rozhodnúť sa môžete aj pre použitie plechovej krytiny alebo asfaltovaných šindľov, ktoré je možné montovať aj svojpomocne. Nezabudnite na správne odvetranie strechy v hrebeni.
Ak máte altánok s väčším pôdorysom, zvážte potrebu odvodnenia strechy klasickým odkvapovým systémom. Strechu môžete zo spodnej pohľadovej strany podbiť. Najobľúbenejšie riešenie podbitia je pomocou tatranského profilu. Všetky drevené konštrukcie je nutné ošetriť vhodnými nátermi, ktoré ich ochránia pred vlhkosťou, prípadne pred UV žiarením a predĺžia tak ich životnosť.
Podlaha altánku
Aby sa altánok mohol bez problémov udržiavať v čistote, je vhodné, aby mal pevnú podlahu. Fantázii sa v tejto časti medze nekladú. Podlaha môže byť z priečne narezanej guľatiny uloženej v pieskovom lôžku, z kameňa ukladaného na sucho alebo do betónu, použiť môžete aj drevené fošne kotvené do spodnej časti konštrukcie altánku tak, aby boli niekoľko centimetrov nad zemou a odolávali tak zubu času. Môžete použiť aj množstvo betónových výrobkov, ktoré ponúkajú hobby predajne.
Prístupová cesta k altánku
Najlepšie a najpohodlnejšie je, ak prístupová cesta k altánku bude spevnená. K altánku sa tak dostanete suchou nohou aj v čase nie najlepšieho počasia. Veľmi príjemné je, ak je cesta lemovaná osvetlením. Dnes nie je problém osvetlenie vybudovať aj dodatočne, a to bez nutnosti zakopávania elektrických káblov. Svietidlá s diódami so solárnymi panelmi sú cenovo čoraz prístupnejšie a mnohé vyhovujú aj náročným užívateľom. Ak plánujete v altánku používať nejaké elektrospotrebiče, zavedeniu elektrickej prípojky sa asi nevyhnete.
Na záver
Stavba altánku predstavuje pre mnohých domácich majstrov príležitosť na realizáciu vlastných nápadov, ale aj šikovnosti. Stačí sa inšpirovať množstvom realizácií, ktorými oplývajú rôzne časopisy alebo webové stránky. Určite je však nutné konzultovať statiku konštrukcie s odborníkom. Nezanedbajte túto zásadu. Altánok budete predsa stavať pre svojich najbližších a určite nechcete, aby sa im v prípade nehody niečo stalo.
Čo je dobré si zapamätať?
- altánky patria k drobným stavbám, s veľkou pravdepodobnosťou, preto pri ich stavbe vystačíte s ohlásením stavby stavebnému úradu,
- konštrukciu altánku, vo vlastnom záujme, konzultujte po statickej stránke s odborníkom,
- nosná konštrukcia altánku môže byť murovaná, kovová alebo drevená,
nezabudnite na strechu, tá bude váš altánok chrániť, aby vám slúžil desaťročia,
dajte si záležať na povrchovej úprave altánku, predĺžite mu život, ale pridáte aj na kráse, - do altánku bude vaša cesta smerovať asi pomerne často, naplánujte si ju tak, aby bola dostatočne pevná, obklopená príjemnou zeleňou a prípadne aj osvetlená.
Komentáre