Vyhodnotenie ankety: Preferujú Slováci stavebné materiály vyrobené doma alebo v zahraničí?

Výhodou súčasnej doby je, že si môžeme vyberať zo širokej ponuky rôznych výrobkov a materiálov na základe našich preferencií – či už je to dlhá životnosť, kvalita vyhotovenia, dizajn, alebo cena. Mnohým investorom záleží aj na výbere materiálov vyrobených na Slovensku – či už je to z dôvodu podpory domácej ekonomiky, dôveryhodnosti domácich výrobkov a ich kvality, alebo ide o ekologický aspekt, keď výrobok nemusí cestovať ku konečnému spotrebiteľovi príliš ďaleko a nevytvára tak zbytočnú uhlíkovú stopu.

Zaujímalo nás, či je preferencia slovenských stavebných materiálov a výrobkov medzi investormi väčšinová alebo radšej siahnu po materiáloch vyrobených v zahraničí. Do prieskumu sa zapojilo 548 respondentov. Čo sme zistili?

  • Preferujem slovenské výrobky pred zahraničnými
  • Preferujem zahraničné výrobky pred slovenskými
  • Nezáleží mi na tom

Trend podpory domácich výrobcov a výrobkov zrejme platí aj v stavebníctve, keďže väčšina respondentov – konkrétne 401 – sa vyjadrila, že preferujú slovenské výrobky pred zahraničnými. Len 21 respondentov by radšej zvolilo zahraničné výrobky. Pomerne veľkému počtu respondentov – konkrétne 126 – však na pôvode výrobkov nezáleží a za dôležitejšie zrejme považujú iné atribúty.

Výsledok, ktorý sme prostredníctvom nášho prieskumu zistili, považujeme za pozitívny, keďže domáca produkcia nie je len vecou „lokálpatriotizmu“, ale nesie so sebou ďalšie benefity, ktoré sme spomenuli aj v úvode nášho príspevku.

Ďakujeme všetkým zapojeným do nášho prieskumu a budeme radi, ak sa zapojíte aj do ďalších našich ankiet a pomôžete nám tak mapovať a prezentovať zaujímavosti zo sveta stavebníctva na Slovensku.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.