Strecha na bazén – tipy a možnosti

Vlastniť zabudovaný bazén na Slovensku nie samozrejmosť. Veľa ľudí má nadzemné skladacie (zväčša nafukovacie) bazény, aby aspoň ich deti počas horúceho leta uverili ilúzii, že sú niekde pri mori. Tí, ktorí uvažujú veľkorysejšie, si však predsa len doprajú pri svojich domoch skutočné bazény. Takáto investícia znamená, že bazén bude nielen väčší a hlbší, ale aj luxusnejší – a najmä trvácnejší. Avšak, kúpacia sezóna sa nám tým nepredĺži ani o jeden deň, napriek tomu, že investícia do luxusného bazéna môže byť pokojne aj tisíckrát vyššia. Istý pokrok dosiahneme, pokiaľ si zadovážime solárny dohrev. A ešte väčší, ak bazén dohrievame tepelným čerpadlom. Najviac však kúpaciu sezónu predĺži prekrytie bazéna.

Typy prekrytia

Tak, ako sú lacné a drahé bazény, tak sú aj lacnejšie a drahšie prekrytia. Rozdelení striech na bazény je niekoľko. Napr. na nízke a vysoké. Samozrejme, čím vyššie, tým drahšie. Ďalším delením je na prestrešenie pevné a posuvné. Posuvné rozdeľujeme ešte na ručné a elektrické, ale takisto na koľajnicové a bezkoľajnicové. Bezkoľajnicové patria k tým novším riešeniam. Konštrukcia nepotrebuje vodiace koľajnice, pretože sa pohybuje na vlastných kolieskach. Bezkoľajnicovú strechu môžeme pokojne odložiť aj nabok od bazéna, pokiaľ si chceme v lete dopriať viac voľnosti. Než budeme riešiť plusy a mínusy jednotlivých riešení, povedzme si, čo vlastne prekrytie bazéna prináša:

  • výrazné predĺženie sezóny (až na 7 mesiacov),
  • úsporu chemikálií na údržbu bazéna,
  • zníženie nákladov na ohrev a údržbu vody,
  • možnosť kúpať sa aj v prípade zhoršeného počasia,
  • zlepšenie kvality vody.

Pevné alebo posuvné?

Pokiaľ sa bavíme o bazénoch pri rodinných domoch – s využitím pre maximálne 5 až 10 kúpajúcich sa – pevné riešenie bez možnosti aspoň čiastočného odsunutia strechy nám síce prinesie predĺženie kúpacej sezóny za menej peňazí, ale pripraví nás aj o zážitky z kúpania sa pod otvoreným nebom počas horúceho leta. Máj až jún a september až október by sme si teda polepšili, ale stred leta, naopak, tak trochu pokazili. To je ako keby sme si kúpili kabriolet s pokazenou strechou. Za nás teda jednoznačne: ak strecha na bazén, tak s možnosťou posuvu.

Nízke, stredné alebo vysoké?

Platí nepísané pravidlo, že čím je posuvná konštrukcia nad bazénom vyššia, tým je (pri tom istom materiáli) zákonite drahšia. Takže: pokiaľ nemáme problém s financiami, určite berme tú vyššiu, pretože v prípade nepriaznivého počasia (aj dažďa) si môžeme pod dostatočne vysokým prestrešením bez obmedzenia zaplávať, resp. deti si môžu zahrať aj loptové hry. A v prípade, že sa vyčasí, prestrešenie zase otvoríme a pokračujeme v aktivitách pod otvoreným nebom. Nízke prekrytie chráni vodu, chráni bazén a aj predlžuje sezónu, ale v prípade zhoršeného počasia sa pod ním nedá plnohodnotne oddávať vodným radovánkam.

Bez pohonu alebo s pohonom?

Opäť je to len a len o peniazoch. Nič nebráni tomu, aby sme si prestrešenie otvárali ručne – najmä, ak je konštrukcia z hliníka a presklenie z polykarbonátu. Posuvné koľajnicové prestrešenie sa osvedčilo najviac, a preto si aj získalo tisíce priaznivcov. Avšak, musíme na rovinu povedať, že za kvalitu a nadštandard treba aj nadštandardne zaplatiť. Pokiaľ si dáme urobiť niektorú z luxusnejších verzií na elektrický pohon, môže cena posuvného prekrytia za istých okolností predstihnúť cenu samotného bazéna. Veď konštrukcia musí byť odolná voči dažďu, snehu, slnku, ale aj nebezpečnému vetru. A to sa musí odraziť na cene. Píšeme to na rovinu, lebo považujeme za poctivé povedať, že je to tak. Ak však máme finančné zdroje na vysoké prekrytie s elektrickým sekcionálnym zasúvaním, môžeme mať pol roka doma na záhrade „Kaliforniu“. Aj na Slovensku.

Z čoho sa robia prestrešenia

Na prestrešenia bazénov, ktoré majú niečo aj vydržať, je, čo sa týka konštrukcie, veľmi vhodný najmä hliník. Je ľahký, pevný, nekoroduje a odoláva aj bazénovej chémii. A výborne sa udržiava. Na opláštenie sú, naopak, najvhodnejšie polykarbonáty. Pokiaľ sú kvalitné (od osvedčeného výrobcu), sú naozaj odolné. Sú aj výborne tvarovateľné. Nemá zmysel riešiť prestrešenie amatérsky, alebo od nejakého remeselníka. Továrenskú kvalitu nemožno vyrobiť na kolene. Ak si chceme predĺžiť kúpaciu sezónu, musíme sa zmieriť s tým, že to bude niečo stáť.

Kopula

Zaujímavým riešením je aj kopulovité prestrešenie menšieho bazéna, resp. vírivky s kruhovým pôdorysom. Ide o prekrytie pre doslova malé bazény s priemerom hladiny okolo 3,5 metra. Manipulácia s nimi je ručná a otváranie svojím spôsobom pripomína hvezdársku kopulu. Kopulové zastrešenie je možné buď úplne zložiť, alebo aj jednoducho odložiť bokom, pokiaľ si chceme bazén úplne oslobodiť od konštrukcie. Splní svoj účel rovnako, ako akékoľvek luxusné prestrešenie, pretože ochráni bazén (alebo vírivku) pred znečistením, a takisto aj pomôže predĺžiť sezónu. Ak je z priehľadného plastu, aj cena je prijateľná. Ale na rovinu si musíme povedať, že s luxusom polykarbonátových prestrešení s elektrickým pohonom to porovnávať nemôžeme.

Bazén (zakopaný v zemi) s prestrešením, filtráciou, protiprúdom, ohrevom pomocou tepelného čerpadla a, samozrejme, s upraveným okolím, je luxus. K tomu si pripočítajme cenu energií, bazénovej chémie, vysávača… Nie každý si to môže dovoliť.

Strecha nad bazén trochu inak

Úplnou novinkou, či skôr raritou, sú v našich zemepisných šírkach tzv. výsuvné strechy na bazény. Tak, ako pri koľajnicových, aj tu ide o kinetické prestrešenie, ibaže koľajnice sú nahradené stĺpmi. Laminátová strecha sa dvíha smerom nahor až do výšky viac ako 2 metre. Samozrejme, že tento luxusný variant je možné riešiť iba elektrickým pohonom.

Na čo by sme mali pamätať

 • Pokiaľ si chceme plnohodnotne predĺžiť sezónu, bez dohrevu to asi nepôjde.
 • Ak budeme na dohrev vody vyberať nejaké tepelné čerpadlo, vyberme si určite také, ktoré má aj reverzný chod, pretože v júli a najmä v auguste bude treba vodu skôr chladiť.
 • Ani náhodou neuvažujme o amatérskom riešení prestrešenia. Radšej si zvoľme vyšší typ zastrešenia, aby sme sa mohli kúpať aj za prípadného dažďa.
 • Ako alternatíva pre tých menej náročných dobre poslúži aj kopulové zastrešenie.
 • O bazén – či už so strechou, alebo bez – sa treba starať.

Podobné články

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.