Inšpirácia: Strešný balkón a balkón na streche

Balkón je najobľúbenejším miestom rodinného domu mnohých ľudí. Poskytuje lepší výhľad pri relaxovaní vonku než záhradná terasa a je miestom, na ktorom sa môže realizovať každá umelecká duša s citom pre pekné veci a kvety. Prinášame vám ukážky krásnych balkónov, z ktorých je určite čo čerpať na inšpiráciu pre svoj vlastný. Projektovanie balkóna však určite nechajte na projektanta, ktorý posúdi, na ktorú svetovú stranu je vhodné ho orientovať a aký veľký môže byť jeho priestor. Máme pre vás aj riešenie, pokiaľ do vášho domu nie je možné zakomponovať klasický balkón.

Klasický balkón

Pri výbere zábradlia zohľadnite viaceré faktory:

  • farbu krytiny, fasády a fasádnych obložení
  • okolie rodinného domu

Výber materiálu by mal vždy ladiť a dotvárať celkový dojem. Vyhnite sa krikľavým a výrazným farbám, ktoré budú pôsobiť ako päsť na oko. Pri kvetoch sa však farieb nebojte. Tam sa fantázii medze nekladú.

Ak sa váš rodinný dom bude nachádzať v hustejšej zástavbe a želáte si na balkóne väčšie súkromie, môžete zvoliť nepriehľadné balkónové zábradlie alebo murovaný balkón. Myslite však na to, že takéto prevedenie opticky zmenší exteriérový výzor domu.

Murovaný nepriehľadný balkón v novostavbe

„Skrytý balkón“ umiestnený nad garážou domu (Foto: terran.sk)

Ďalší možný spôsob realizácie balkóna (Foto: terran.sk)

Nenápadný, avšak dizajnovo krásne zapracovaný balkón (Foto: terran.sk)

Majitelia domu stavili na príjemné prostredie a ideálne zrealizovali celkový exteriérový dizajn domu. Kovové zábradlie bolo dobrou voľbou. (Foto: terran.sk)

Šikovný projektant zužitkuje aj strechu na priestor pre balkón (Foto: terran.sk)

Balkón je ideálnym priestorom pre vstavané kvetináče, v ktorých môžete vytvoriť priestor pre pestovanie kvetov či minizáhradku.

Malá balkónová záhradka (Foto: designtrends.com)

(Foto: amzhouse.com)

(Foto: homedit.com)

Balkón však nemusí byť len o kvetoch. Aj na menšej ploche si dokážete vytvoriť úžasný priestor na relax, napríklad čitáreň.

Málo priestoru, veľa muziky (Foto: designtrends.com)

(Foto: primaliving.com)

Strešný balkón

Strešný balkón rodinného domu je povinnou výbavou mnohých milovníkov pekných výhľadov, ktorí nedokážu do stavby z dôvodu riešenia podkrovia implementovať klasickú balkónovú konštrukciu. Oceníte ho najmä vtedy, ak sa váš dom bude nachádzať vo vhodnej zástavbe s krásnym panoramatickým výhľadom.

(Foto: pinterest.com)

Špecifiká a výhody strešného balkóna

Strešný balkón presvetľuje podkrovný priestor oveľa viac ako strešné okná a šetrí priestor. Výhodou je tiež jeho nenápadnosť, keďže je integrovaný do strechy a pri zatvorení dverí splýva podobne, ako štandardné strešné okná. Stavebné úpravy zasahujúce do strechy tak, ako pri štandardnom balkóne, nie sú potrebné – strešný balkón je zabudovaný priamo do strechy. Jeho inštalácia je možná pri šikmých strechách zvyčajne so sklonom od 35 do 53 stupňov.

(Foto: velux.sk)

Na trhu ponúka konštrukcie strešných balkónov viacero výrobcov okien. Odporúčame zvoliť si typ, ktorý bude ľahko ovládateľný a vyhotovený z kvalitnej a odolnej konštrukcie. Jednoduchý manipulačný systém zároveň prispieva k ľahkej údržbe skla v strešnom balkóne.

(Foto: pinterest.com)

Balkón podľa vašich predstáv

Treba si uvedomiť, že strešný balkón nikdy v plnom rozsahu nenahradí ten klasický, na ktorý si môžete umiestniť posedenie so slnečníkom a množstvo kvetov. Aj takéto riešenie je však lepšie ako nijaké.

 

Čo je dobré si zapamätať

  • Balkón nemusí byť len miestom pre kvety. Aj na malom priestore sa dá vytvoriť unikátny kútik pre relax, napríklad čitáreň.
  • Strešný balkón je vhodným riešením pre podkrovie domu, v ktorom nemôže byť postavená klasická balkónová konštrukcia.
  • Orientáciu a umiestnenie balkóna nechajte na skúseného projektanta.

 

Titulná foto: mansarda.it

 

Podobné články

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.