Inšpirácie z podkrovia: január 2021

Na začiatku každého nového roka sa všetci milovníci dizajnu akéhokoľvek druhu nemôžu dočkať vyhlásenia farby roka. Tradične je už 20 rokov vyhlasovaná uznávanou spoločnosťou v oblasti komunikácie farieb, a to spoločnosťou Pantone. Tento rok urobila výnimku a namiesto jednej farby zvolila dve dokonale sa dopĺňajúce farby s názvami ultimate grey (ultimátna šedá) a illuminating (osvetľujúca žltá farba). Zrejme ide o reakciu na súčasnú celosvetovú situáciu, keďže toto spojenie farieb spoločnosť definuje ako farebné manželstvo, ktoré prináša posolstvo sily a nádeje, je trvalé a povznášajúce“. Tieto farby sa vzájomne podporujú, sú praktické, hrejivé a optimistické. Môžeme teda očakávať, že svet produktového aj interiérového dizajnu obe farby počas celého roka výrazne ovplyvnia. Nájdete sa v nich aj vy? 

(Foto: pantone.com)

V praxi spojenie týchto farieb v interiéri môže vyzerať napríklad aj takto: 

(Foto: home-designing.com)
(Foto: decoist.com)

Farba mesiaca: urbane bronze

Aj renomovaná spoločnosť Sherwin Williams pravidelne vyhlasuje farbu mesiaca. V januári sa jej dizajnéri neodklonili od konceptu Pantone a za top farbu zvolili odtieň hnedej so sivým nádychomurbane bronze, ktorý odporúčajú kombinovať najmä so sivou, s bledými drevinami, kožou, kovmi a decentnými tónmi prírodného kameňa.  

(Foto: sherwin-williams.com)
(Foto: housebeautiful.com)
(Foto: sherwin-williams.com)

Chalupársky štýl ako jeden z trendov na rok 2021

Predikcie dizajnérov hovoria o veľmi rozmanitom roku v interiérovom dizajne. Na výslní budú viaceré štýly, vďaka čomu nebude zložité nájsť si ten svoj. Jedným, o ktorom sa hovorí, je chalupársky štýl, ktorý do interiéru prináša pocit komfortu a útulnosti, vytvára bezpečné a príjemné domáce prostredie. Nemusíte sa však striktne držať len tradičných vintage doplnkov, pokojne skombinujte aj prvky glamour a vytvorte tak elegantný, luxusný, no stále tradičný dizajn. Vhodný je napríklad riad v retroštýle, pozlátené príbory, pozlátené doplnky či kovové prvky požičané z industriálneho štýlu. 

(Foto: realtor.com)
(Foto: thecreativityexchange.com)
(Foto: sundayedit.com)

Interiérový doplnok mesiaca: stolička z recyklovaných notebookov

Ekologický trend narastá na sile. Elektronický odpad je všeobecne považovaný za jeden z najproblémovejších, keďže jeho recyklácia je jednak náročnejšia a jednak mnoho ľudí o ňu nemá záujem a elektroniky sa zbavuje jednoducho vyhodením do komunálneho odpadu. Londýnsky dizajnér Tom Robinson sa rozhodol skoncovať s neekologickým plytvaním notebookov a počítačov, ktoré už doslúžili, a začal z nich vyrábať takéto šikovné stoličky – vyrobené sú výlučne z recyklovaných plastov, z ich komponentov. Stolička má minimalistický geometrický tvar s jemne zaoblenými rohmi, ktoré akoby odkazovali na tvar notebookov a počítačov, z ktorých sú stoličky vyrobené. Za tento počin si dizajnér vyslúžil uznanie v kruhoch svetového interiérového dizajnu a podobných funkčných kúskov vyrobených z recyklovaných materiálov môžeme na scéne očakávať čoraz viac. 

(Foto: dezeen.com)
(Foto: dezeen.com)

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.