Inšpirácie z podkrovia: december 2020

V poslednom tohtoročnom vydaní nášho pravidelného seriálu sa opäť pozrieme na zaujímavosti zo sveta interiérového dizajnu, predstavíme si štýl „shaker“ a ukážeme tipy, ako si pomocou neho môžete vytvoriť mierumilovnú spálňu určenú na nerušený oddych. Na záver neobídeme ani trendy tohtoročnej vianočnej výzdoby.

Farba mesiaca: cínová zelená (pewter green)

Ako už je zvykom v dizajnérskej dielni farbových kúzelníkov Sherwin Williams, aj na záver tohto roka vytypovali farbu, ktorej venovali viac pozornosti pri skladaní rôznych dizajnových interiérových inšpirácií. Na piedestál sa v decembri postavil odtieň tmavozelenej v smaragdovo-saténovom smalte s kovovým nádychom, príznačne nazvaný cínová zelená. Pri kombinovaní v interiéri si vynikajúco rozumie s bielou, prírodnou hnedou a rôzne zafarbenými prímesami bielej – snehobiela, krémová biela či ustricovobiela.

Kuchynská inšpirácia: biele mramorové dosky, skrinky vo farbe cínová zelená, steny v odtieni ustricovobielej (Foto: leaderbuilders.com)
Príjemné posedenie v pracovni či obývačke sa dá cínovozelenou dosiahnuť veľmi jednoducho – kombinovaním s doplnkami v prírodných farbách (Foto: sherwin-williams.com)
Svoje miesto po boku spomínaných odtieňov má cínová zelená aj v kúpeľni (Foto: lifeofvirginiastreet.com)

Spálne v shaker štýle

Počuli ste už o dizajnovom štýle shaker? Vznikol v polovici 18. storočia v USA a jeho princípy sú založené na jednoduchosti, užitočnosti a čestnosti. Takýmto spôsobom si zariaďovali svoje domácnosti členovia náboženského združenia s názvom Spoločnosť veriacich v Kristovo druhé zjavenie, v angličtine nazývaní Shakers. Podľa nich bol tento minimalistický štýl pomenovaný.

Časom sa tohto štýlu zariaďovania domácností ujali aj dizajnéri po celom svete, bežne ho zaraďujú do svojich realizácií a návrhov a štýl naberá na popularite. Vybrali sme pre vás niekoľko ukážok tzv. „mierumilovných spální“ v štýle shaker.

Jednoduché, základné geometrické tvary, prírodné farby v harmónii s vonkajšou terasou. Pokojné miesto na spánok, ktoré nemá ničím rušiť myseľ. (Foto: sciotti.net)
Útulná spálňa, kde na stenách bol použitý sivý pieskovec vsadený do kontrastu s tmavosivým čelom postele, doplnený o mosadzné a tehlovočervené farby doplnkov (Foto: dezeen.com)
Niečo pre milovníkov rastlín. Jednoduché farby, drevené čelo, hnedý koberec ladiaci s čelom a nočnými stolíkmi a obyčajné biele žalúzie. Napriek jednoduchosti použitých prvkov pôsobí spálňa nadčasovým a trendy dojmom. (Foto: dezeen.com)
Jednoduchosť a funkčnosť v pravej podstate slova. Jasne vyčlenený priestor na spánok a relaxáciu pomyselne oddelený od ďalších častí izby. Ideálne miesto na pokojný, nerušený spánok. (Foto: interiordesign.com)

Top trendy vo vianočných dekoráciách v roku 2020

Presne tak, aj vianočná výzdoba podlieha aktuálnym trendom, ktoré sú nám „kázané“ zhora – zo sveta veľkých dizajnérov. Pozrime sa, čo je v kurze tento rok.

Keďže oficiálnou farbou roka 2020 sa stala klasická modrá, dizajnéri museli aj tento fakt zohľadniť vo vianočnej výzdobe. Nádherne sa kombinuje so striebornou, bielou, zlatou, platinovou či dokonca červenou. Je viac než pravdepodobné, že s výzdobou zohľadňujúcou tieto farby sa tento rok stretnete na viacerých miestach – či už v obchodných centrách, alebo v hoteloch, kde sa o výzdobu starali profesionálni dekoratéri. (Foto: decorationswarehouse.com)

Dekor v štýle Luskáčika – pre tradičnejšie založených, bažiacich po rozprávkovom kúzle Vianoc dizajnéri prichystali elegantnú výzdobu v dominancii červenej, zlatej a zelenej farby. Pri zdobení sa nemusíte báť siahnuť po rôznych výrazných drobnôstkach – károvaných stužkách, rolničkách či umelých vetvičkách so šípkami či s bobuľami. (Foto: housebeautiful.com)

Horúcim trendom pre tohtoročnú vianočnú výzdobu oproti ligotavým ozdobám, ktoré sa každý rok menia v súvislosti s trendmi, je však aj ekologická a udržateľná vianočná výzdoba. Preto ak vám záleží na životnom prostredí, takýto štýl vám bude určite vyhovovať viac. Použiť môžete slamené, drevené ozdoby, dokonca si môžete vyrobiť vlastné z medovníčkov alebo trvanlivého cesta. A stále budete môcť povedať, že vaša vianočná výzdoba je podľa najhorúcejších trendov. (Foto: bhg.com)

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.