Ideálna vlhkosť vzduchu a ako ju dosiahnuť

Ideálna vlhkosť vzduchu v byte je od 40 do 55 %. V tomto prípade hovoríme o relatívnej vlhkosti, ktorá je označovaná aj ako pomerná vlhkosť. Relatívna vlhkosť vzduchu je pomer absolútnej vlhkosti k vlhkosti vzduchu s nasýtenými parami (maximálnej vlhkosti) za tej istej teploty a tlaku.

Ak máte pochybnosti o tom, či je vlhkosť vo vašom príbytku optimálna, kúpte si vlhkomer. Toto jednoduché zariadenie vám spoľahlivo ukáže, ako na tom ste.

Suchý vzduch v interiéri

Ak je vlhkosť nižšia ako 35 %, hovoríme o veľmi suchom vzduchu, ktorý človeku nadmerne vysušuje sliznice, čo vedie k podráždeniu očí, bolestiam hrdla, ba aj hlavy. Pri nízkej relatívnej vlhkosti dochádza k rýchlemu rozmnožovaniu roztočov a k zvýšeniu rizika výskytu alergií. Príliš suchý vzduch určite nie je tým najlepším prostredím pre človeka. Najčastejšie sa vyskytuje počas vykurovacieho obdobia.

Predchádzať suchému vzduchu v domácnosti sa dá veľmi jednoducho. V domácnosti stačí rozmiestniť odparovače vody, nádoby s voľnou hladinou vody či bytové fontánky. Rýchlo pomôžu aj textílie namočené vo vode a rozložené na radiátoroch. Vynikajúcou prevenciou suchého vzduchu v domácnostiach sú rastliny v črepníkoch.

Vysoká vlhkosť vzduchu

Opačným extrémom je vysoká vlhkosť vzduchu, pričom vlhkosť nad 60 % je už hodnotená ako veľmi vysoká. Je to zaujímavá informácia, zvlášť vtedy, ak uvedieme, že pre človeka je pocitovo najpríjemnejšia vlhkosť vzduchu v rozmedzí 50 – 60 %. Pri prekročení hranice vlhkosti 60 % a teploty nad 22 °C dochádza k vzniku plesní, ktoré vedú k zvýšenej chorobnosti, infekciám dýchacích ciest, zápalom slizníc, sťaženému dýchaniu, ku kašľu, k bolestiam hlavy a únave. Ide o útok na imunitný systém človeka. Tieto prejavy môžu časom vyústiť do vzniku alergií alebo astmy. Plesne vznikajú predovšetkým na miestach, ktoré sú chladnejšie ako okolité prostredie, tmavé a nevetrané. Preto ich môžete nájsť v chladných kútoch miestností, na miestach tepelných mostov, pri oknách, ale aj za nábytkom alebo pod tapetami.

Ak chceme predchádzať vzniku príliš veľkej vlhkosti v obytných priestoroch, musíme spoznať zdroje vlhkosti v domácnosti. Sú to predovšetkým varenie, sušenie bielizne, kúpanie a sprchovanie, izbové rastliny, ale aj ľudia – odborníci zmerali, že dospelý človek uvoľní do priestoru každú hodinu asi štyridsať gramov vody. Počas varenia je preto dobré prikryť hrnce pokrievkami, ktoré zabránia vyparovaniu vody do ovzdušia a zároveň ušetria energiu a zrýchlia proces varenia. Ak máte v domácnosti problém so zvýšenou vlhkosťou, obmedzte čas strávený vo vani alebo v sprche. Po okúpaní vytrite vaňu či sprchovací kút dosucha. Ak vám kondenzuje vodná para aj na kachličkách alebo zrkadlách, vysušte i tie. Mokré uteráky a utierky sušte spolu s vypranou bielizňou napríklad na balkóne. Obmedzte množstvo rastlín.

Veľmi účinnou pomocou v boji proti vysokej vlhkosti vzduchu je správna technika vetrania. Naučte sa ju. Vetrať by ste mali krátko, ale účinne. Aj počas chladných dní by ste mali nárazovo vyvetrať aspoň trikrát denne. Dôkladnú výmenu vzduchu v obytných priestoroch zabezpečíte intenzívnym prevetraním priestorov, optimálne s využitím prievanu alebo komínového efektu. Vetranie v chladných dňoch by nemalo byť dlhšie ako päť až desať minút. Takto sa zabezpečí dôkladná výmena vzduchu, no zároveň nedôjde k ochladeniu stien. Indikátorom dostatočného vetrania v zime je, keď sa okná, ktoré sa po ich otvorení okamžite orosili, odrosia. Prísunom čerstvého vzduchu do interiéru si zabezpečíte aj dostatočný prísun kyslíka a zbavíte sa mnohých škodlivých látok, ktoré neprospievajú vášmu zdraviu.

 

Dnes sú na trhu k dispozícii aj odvlhčovače vzduchu, a to od najjednoduchších – tabletových – až po veľmi účinné mobilné domáce elektrické zariadenia, ktoré si môžete v prípade občasnej potreby aj zapožičať.

Čo je dobré zapamätať si?

  • Príliš nízka aj príliš vysoká vlhkosť vzduchu v obytných priestoroch nesvedčia nášmu zdraviu.
  • Nízkej vlhkosti v interiéri možno predchádzať veľmi jednoduchými opatreniami založenými na princípe zväčšenia množstva odparenej vody.
  • Boj proti vysokej vlhkosti vzduchu je behom na dlhé trate. Vyžaduje si systematický prístup a väčšiu disciplínu obyvateľov bytu.

Podobné články

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.