3 unikátne moderné domy, ktorých kombinácia štýlov vás prekvapí

Súčasné dizajnové výmysly svetových architektov nemusia byť každému po chuti. Architekti zameriavajúci sa na moderný štýl radi popustia uzdu svojej fantázii a spolu s odvážnym investorom a trpezlivým projektantom dokážu vytvoriť stavbu, ktorá na seba upúta.

Dnes vám ukážeme moderné rodinné domy, v ktorých sa architekti pokúsili vytvoriť unikátne kombinácie rôznych prvkov a štýlov na špeciálne prianie budúcich majiteľov domov. Posúďte, či sa im to podarilo.

Asymetrická symetria, či dom tisícich okien

(Foto: designandarchitecture.com)

Rodinný dom si nechala postaviť čínska rodina v Kuala Lumpur. Požiadavkou bolo prepojenie harmonickej metódy feng šuej a modernej architektúry. Ďalej žiadali o maximalizáciu využitia priestoru a zachovanie súkromia. Architekt Lee C. Yih stál pred neľahkou úlohou, no v roku 2017 sa mu podaril výsledok, ktorý očaril dizajnérsku verejnosť. Uhol strechy má podľa metódy poskytovať čo najlepšie prúdenie energií v dome. Pobyt v miestnostiach vraj pôsobí uvoľňujúco a relaxačne.

(Foto: designandarchitecture.com)

Zaujímavý je svojim riešením okien rôznych veľkostí s na prvý pohľad nesúmerným rozmiestnením, na ktoré nie sme zvyknutí pri tradičných riešeniach projektov rodinných domov. Ak sa však pozrieme bližšie je súvislosť medzi ich umiestnením zreteľná a zachovaná v určitej línii. Do interiéru prepúšťa veľké množstvo svetla a je zároveň v plnej harmónii s metódou feng šuej, ktorú si rodina od architekta žiadala. Podľa vyjadrení magazínu Design and Architecture dom doslova pozýva na oddych a relax, ktorý na plno poskytuje.

Spojenie futurizmu a talianskej antiky

Nemožné? Taliansky architekt Massimo Mercurio sa rozhodol dokázať svetu opak a v Singapure postavil obytný dom, ktorý prepája prvky futurizmu a ranej antiky.

(Foto: designandarchitecture.com)

Požiadavkou majiteľa bolo, podobne ako pri dome vyššie, zohľadniť harmonické prvky feng šuej. Dom má preto tvar osmičky, ktorá má symbolický význam ako nekonečno, zároveň je tu prepojenie na geometrický tvar so žiadanými oblými tvarmi. Číslo osem podľa Mercuria „oslavuje krásu základnej geometrie, kde sa eklipsy a kruhy spájajú s mystickým významom“. Oblé tvary zohrali podstatnú úlohu v celkovom konštrukčnom riešení strechy. Z antiky si architekt prepožičal aj nosné trámy a farby materiálu. Za pozornosť stojí aj záhradná oáza, ktorá bola vybudovaná okolo celého domu.

(Fotky: designandarchitecture.com)

Záhradný skleník, či rodinný dom?

Veľmi netradičným moderným rodinným domom je aj toto dielo nachádzajúce sa v Malajzii. Na prvý pohľad môže pripomínať záhradný skleník vďaka použitiu množstva plechu a veľkým preskleným oknám. Zámerom bolo čo najviac prepojiť industriálny štýl a prírodu.

(Foto: designandarchitecture.com)

Strecha je vytvorená z plechových dosiek, okolie domu obklopuje bujná vegetácia, rieka a majitelia chovajú niekoľko hospodárskych zvierat. Do domu sa presťahovali z mestskej betónovej džungle v neďalekom Kuala Lumpur, v ktorej dlhé roky s deťmi žili. Aj to bol vraj dôvod, prečo chceli vytvoriť originálne prostredie na bývanie, v ktorom sa prepojí mestský industrializmus s divokou prírodou – aby svoje deti pripravili na „bezbolestný“ prechod z preplneného betónového mesta do prírody a naučili ich k láske k zeleni aj zvieratám.

(Fotky: designandarchitecture.com)

Dnes už je všetko možné

Máte aj vy svoju neštandardnú predstavu na vytvorenie unikátneho a vám vlastného prostredia, ktoré bude vystihovať vašu osobnosť a záujmy? Vybrané domy sú dôkazom, že dnes už nič nie je nemožné a výsledok môže aj dobre vyzerať. Ak už ste hrdým majiteľom rodinného domu, ktorý vás odzrkadľuje, budeme radi, ak sa o svoje kráľovstvo s nami podelíte a pošlete nám fotku.

Podobné články

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.