4 tipy na zastrešenie vchodu do domu

Zastresenie-vchodu-do-domu

Vchod do domu by mal byť chránený pred vplyvmi nepriaznivých poveternostných podmienok. Túto funkciu plní závetrie. Je to priestor, ktorý tvorí hranicu medzi interiérom a exteriérom. Závetrie môže byť tvorené architektúrou domu, čím je vstup chránený z viacerých strán alebo môže byť navrhnuté iba ako zastrešenie vstupných dverí do domu. V každom prípade je však dôležité, aby bol vchod do domu chránený pred dažďom. Zastrešenie vchodu by malo mať hĺbku aspoň 1000 mm.

Ak rozmýšľate nad tým, ako zastrešiť vchod do domu, možno vám práve tento článok pomôže rozhodnúť sa. Na výber máte z niekoľkých materiálových a architektonicko-funkčných riešení.

1. Zastrešenie vchodu ako súčasť strechy domu

V prípade, ak je zastrešenie vchodu súčasťou strechy domu, býva závetrie najčastejšie včlenené do pôdorysu domu zalomením obvodových stien. V tomto prípade vás realizácia zastrešenia nestojí nič navyše, keďže zastrešenie vchodu je súčasťou strechy domu. Inou možnosťou je predĺženie strešnej roviny na strane vchodu, kde zastrešenie vstupu tvorí táto konzola, prípadne sa predĺži strešná rovina len v mieste závetria a je podopretá stĺpmi.

zastresenie-vchodu-do-domu-ako-sucast-strechy-bungalov-model-domu

Grafická vizualizácia zobrazujúca zastrešený vchod, ktorý je súčasťou celej strechy

zastresenie-vchodu-do-domu-ako-sucast-strechy-bungalov-vizualizacia

2. Zastrešenie vchodu samostatnou strieškou

Samostatná strieška nad vstupnými dverami do domu sa väčšinou zhotovuje ako sedlová, prípadne pultová strecha, ktorá je opretá o obvodovú stenu domu. Materiál krytiny by sa v tomto prípade mal zhodovať s krytinou strechy, najmä z architektonicko-estetického hľadiska. Rozmery drevených nosných prvkov je najlepšie nechať si navrhnúť od projektanta.

Ak ste domáci kutil a chystáte sa napríklad robiť zastrešenie vchodu dodatočne, rozmery vám môže odhadom poradiť aj skúsený tesár. Čo sa týka zhotovenia, pri tomto type zastrešenia zhotovíte najskôr stĺpiky. Drevené stĺpiky je potrebné chrániť pred vlhkosťou, a preto sa ukladajú na oceľovú pätku, ktorá sa zaleje do betónového základu. Na zhotovené drevené stĺpiky uložíte trám, ktorý tvorí pomúrnicu. Ďalej je potrebné zhotoviť krokvy v požadovanom sklone striešky. Na krokvy uložíte latovanie a na záver už len krytinu. Strieška s krytinou patrí medzi finančne náročnejšie riešenie.

Zastresenie-vchodu-do-domu

3. Zastrešenie vchodu markízou zo železobetónu

Ďalšou možnosťou je zastrešiť vchod samostatnou pevnou markízou zo železobetónu. Tá môže byť vytvorená buď ako konzola, alebo môže byť podopretá stĺpmi. Na takéto zastrešenie treba myslieť už pri stavbe obvodových múrov, nakoľko strieška je konzola, ktorá je predĺžením stropnej konštrukcie. Krytina takejto markízy môže ladiť s krytinou strechy domu alebo ju môžete oplechovať, čo je lacnejší variant.

Zastresenie-vchodu-do-domu-strieskou-zo-zelezobetonu-vstup-do-domu-vchodove-dvere

4. Zastrešenie vchodu polykarbonátovými doskami

Nosný systém je tvorený stĺpikmi a krokvami. Tie môžu byť zhotovené z dreva, hliníku alebo plastu. Polykarbonát je tvrdý a odolný voči rozbitiu, zároveň je to ľahký materiál. Jeho výhodou je aj priesvitnosť, takže v závetrí bude viac svetla ako pri zastrešení nepriehľadnou krytinou. Polykarbonátové dosky sú opatrené ochrannou vrstvou proti UV žiareniu, ktorá zabezpečuje ich dlhú životnosť. Ich výhodou je, že je možné použiť aj rôzne zafarbené polykarbonátové dosky.

Zastresenie-domu-vstup-do-domu-s-pristreskom

Ďalšou výhodou sú rôzne tvarové možnosti polykarbonátu, takže tvar zastrešenia vchodu môžete prispôsobiť svojim predstavám. Realizácia zastrešenia vchodu polykarbonátovými doskami patrí k jednoduchším riešeniam. Výhodou tohto zastrešenia je okrem ceny aj ľahká realizácia pre domácich kutilov a možnosť dodatočného zhotovenia v prípade, že ste nad zastrešením vchodu nemysleli pred realizáciou domu.

zastresenie-vchodu-do-domu-polykarbonatovymi-doskami-vchodove-dvere

 

Čo je dobré si zapamätať

  • Nad zastrešením vchodu sa oplatí rozmýšľať už pred výstavbou domu. Ak vchod včleníte do pôdorysu a zastrešenie vstupu je skryté pod strechou domu, ušetríte nad dodatočným zastrešením vstupu.
  • Zastrešenie vchodu predĺžením strešnej roviny alebo samostatnou strieškou s krytinou patrí medzi nákladnejšie riešenia, má však dlhú životnosť a architektonicky nadväzuje na zastrešenie domu.
  • Nad zastrešením markízou zo železobetónu treba tiež myslieť už pred realizáciou domu.
  • Zastrešenie vchodu polykarbonátovými doskami umožňuje rôzne tvarové a farebné možnosti, jednoduchú montáž a nevyžaduje veľkú investíciu. Životnosť polykarbonátu je však nižšia.

 

Profesionalne-poradenstvo-strechy-stresna-krytina

[button style=“btn-default btn-sm“ type=“link“ target=“true“ title=“Vyplniť dopyt pre poradenstvo“ link=“https://krytina.sk/poradenstvo/“ linkrel=““]

 

 

 

Podobné články

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.