Najlepšie slovenské a svetové stavby roku 2017

drevostavba-vitaz-moderna-stavba

Architektúra je jedným z najkrajších, no zároveň aj najťažších umení vôbec. Spoločnosť sa mení a s ňou aj potreby ľudí. Samozrejme, máme vynikajúcu techniku, máme 3D programy, ktoré nám pomáhajú lepšie stvárniť a prezentovať našu predstavu. Na druhej strane požiadavky spoločnosti na materiál, umiestnenie, využitie, ekologický charakter a mnohé ďalšie aspekty sa časom stupňujú, a preto úloha architekta v dnešnej dobe je skutočne náročná a nesmierne dôležitá. Jednou z foriem ocenenia tohto úsilia sú aj rôzne súťaže, pri ktorých rozhodujú o kvalite prevedenia odborníci, ale svoj názor môžu často vyjadriť aj neprofesionálni nadšenci.

Stavba roka

V súťaži Stavba roka sa hodnotia budovy a inžinierske stavby a možností ocenenia je hneď niekoľko. Výsledky 23. ročníka tejto súťaže budú vyhlásené 11. apríla 2018 počas tradičného galavečera plného slávnych osobností z odboru, ale aj kultúrne či politicky významných ľudí. Pre verejnosť je hlasovanie v súťaži Stavba roka sprístupnené na portáli zoznam.sk. K zaujímavým architektonickým počinom patrí aj kvalitná a vhodná strecha. Ako naši pozorní čitatelia môžete spolu s nami aplikovať získané informácie o strechách a možno aj takýmto spôsobom sa zapojiť do verejného hodnotenia súťažných stavieb.

Pre inšpiráciu si viete pozrieť výsledky súťaže Stavba roka 2016, ktorej oceňovanie sa konalo tento rok v niekoľkých kategóriách.

CEZAAR 2017

Tento rok sa konal už 16. ročník súťaže Cena za architektúru Slovenskej komory architektov, skrátene CEZAAR. Táto prestížna súťaž rozhoduje v piatich kategóriách o najpôsobivejších stavbách a rekonštrukciách. Pozrime sa spolu na niektorých víťazov.

cezaar-0217-najlepsie-stavby-roku-slovensko-Dom-v-dome-Bernolákovo

cezaar-2017-najlepsie-stavby-na-slovneksu-za-rok-2017-Dom-v-dome-Bernolákovo

cezaar-2017-najlepsie-stavby-na-slovneksu-za-rok-2017-Dom-v-dome-Bernolákovo-interier

Dom v dome, Bernolákovo (Foto: Daniela Dostálková)

Na tomto dome je zaujímavo riešený medzipriestor, ktorý podľa slov odborníkov nie je ani dom, ani záhrada a plní funkciu sezónneho využitia, čím sa výrazne odlišuje od iných stavieb.

Ďalším zaujímavým počinom a víťazom vo svojej kategórii je poľovnícky dom v Malých Karpatoch. Pre architektov bolo najdôležitejšie zachovať akúsi tradíciu, no zároveň vymyslieť niečo novátorské. Ako sami uviedli, museli skĺbiť parohy a dizajn. Čo myslíte, ako sa im to podarilo?

Polovnicky-dom-v-Malych-Karpatoch-cezaar-2017-stavby-roku

Polovnicky-dom-v-Malych-Karpatoch-cezaar-2017-stavby-roku-ohnisko

Polovnicky-dom-v-Malych-Karpatoch-cezaar-2017-stavby-roku-interier

Poľovnícky dom v Malých Karpatoch (Foto: Lívia Štokingerová)

Česká cena za architektúru

Tento rok sa v Čechách konal druhý ročník súťaže Česká cena za architektúru. Porota v medzinárodnom zložení hľadala mimoriadne stavby, ktoré budú prínosom do sveta stavieb a architektúry. Víťaz prvého ročníka je už na pohľad veľmi nápaditý a odlišný. Veď posúďte sami.

ceska-cena-za-architekturu-Zen-houses-Petr-Stolín-dom-plocha-strecha

ceska-cena-za-architekturu-Zen-houses-Petr-Stolín-dom-plocha-strecha-moderna-stavba

Zen houses – Petr Stolín (Foto: inhabitat.com)

Druhý ročník súťaže nepriniesol o nič ľahšie rozhodovanie. Víťaz posledného ročníka je výnimočný projekt s názvom Archeopark Pavlov. Ide o muzeálne priestory vsadené do miesta archeologického náleziska, čo budí ešte väčší rešpekt a citlivejší prístup k významnému miestu. Realizácia ale dopadla nad očakávania a obdiv v očiach odborníkov aj verejnosti.

ceska-cena-za-architekturu-Archeopark-Pavlov-muzeum-zapad-slnka

 

ceska-cena-za-architekturu-Archeopark-Pavlov-muzeum

Archeopark Pavlov (Foto: archdaily.com)

Dřevěná stavba roku 2017

Ďalšou zaujímavou súťažou u našich susedov je súťaž Dřevená stavba roku. Ak ako stavebný materiál preferujete skôr drevo, táto súťaž je presne pre vaše oči. Súťaží sa v ôsmich kategóriách, ako sú napríklad drevené ihriská – veľké a malé, drevené konštrukcie – návrhy a realizácie a pod. Ako sa vyjadrili aj porotcovia súťaže, záujem o drevostavby v súčasnosti rastie, čomu sa tešia aj ekológovia. Organizátori vyjadrili túžbu realizovať aj výškové stavby z tohto materiálu. Inšpiráciou im bol aj hosť a prednášajúci anglický architekt Kevin Flanagan, ktorý je zároveň autor návrhu dreveného mrakodrapu v Londýne.

ceska-cena-za-architekturu-drevena-stavba-roku-2017-vitaz-architekt-Kevin-Flanagan

Víťaz kategórie moderná stavba – Otvorená záhrada (Foto: drevoprozivot.cz)

drevena-stavba-roka-2017-kategoria-zrub-vitaz-ceska-cena-za-architekturu

Víťaz kategórie zruby (Foto: drevoprozivot.cz)

drevena-stavba-roka-2017-vitaz-verejneho-hlasovania-moderna-realizacia-ceska-cena-za-architekturu

Víťaz hlasovania verejnosti v kategórii moderná realizácia (Foto: drevoprozivot.cz)

Za veľkou mlákou

V USA sa opäť konala súťaž American Architecture Awards 2017, kde sa vyberalo spomedzi 300 prihlásených projektov aj zo zahraničia. Konkurencia bola na vysokej úrovni a kreativita zúčastnených architektov akoby nepoznala hranice. Súťažili americkí architekti s prácami doma i v zahraničí a zahraniční architekti s prácami na americkej pôde.

 American Architecture Awards 2017

 American-architecture-Awards-2017-Petersenovo-automobilove-muzeum-v-Los-Angeles

Jednou z najzaujímavejších stavieb, ktorá získala najvyššie hodnotenia, je toto Petersenovo automobilové múzeum v Los Angeles v Kalifornii.

Moderný vplyv cítiť všade

Výsledky súťaží a ocenenia sú dôkazom, že v architektúre a v stavebníctve prevláda modernosť, geometrické a netradičné tvary. Stotožňujete sa s víťazmi, alebo by ste si vedeli predstaviť na ocenených miestach iné stavby? Každopádne však musíme aj my uznať, že mnohé z nich si náš obdiv rozhodne zaslúžia.

Podobné články

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.