Vtáci a strechy – čo by ste mali vedieť

vtaci-na-streche-zabrany

Celkom nedávno sme boli svedkami monológu jednej nespokojnej panej: „ Nenávidím vrabce. Sú všade. Rozkmásali nám všetky fólie pod strechou, vytrhali zateplenie. Po záhrade lietajú chuchvalce vaty, všetko máme biele od polystyrénu. Pod strechou sú samé diery a tie potvory sa už púšťajú vari aj do sadrokartónu. Desím sa okamihu, keď mi nejaký vrabec prebije stenu a vletí do spálne. Neboja sa ani mačiek. Úplne ich provokujú. Sadnú si pokojne pol metra od nich…“ Monológ pokračoval ešte dlho. Pani bola zjavne rozčúlená. Nezainteresovanému poslucháčovi sa mohlo zdať, že opisuje niektorú z kľúčových scén staršieho hororu.

Kto nezažil, neuverí. Určite je množstvo ľudí, ktorí nemajú dobré skúsenosti s vtákmi a ich súžitím s vlastnou nehnuteľnosťou. Ich citové rozpoloženie je pochopiteľné. Vtáčiky však netreba zatracovať. Využívajú len nedôslednosť pri realizácii stavby a to, čo im človek ponúka. Ak by dotyčná pani mala strechu zrealizovanú odborníkmi, ktorí by predovšetkým precízne namontovali takzvané vrabčiaky nad odkvapovú hranu strechy a dôkladne poutesňovali vstupné priestory do podstrešia systémovými doplnkami striech, ktoré ponúka každý výrobca strešnej krytiny, vtáčence by sa len veľmi ťažko dostali do podstrešného priestoru a nemohli by ho v takej miere poškodzovať. Nezvaľujme teda na prírodu to, čo zanedbal človek.

Vtáky poškodzujú stavebné konštrukcie aj svojim trusom. Buď sadajú priamo na strechu, oveľa častejšie však využívajú vedenia elektrického prúdu, káble telefónnych operátorov alebo miestneho rozhlasu, prípadne aj stromy. Strechy, fasády domov, ale napríklad aj dlažby sú vtáčím trusom znečistené bežne. Vtáčí trus obsahuje pomerne agresívne látky, ktoré poškodzujú povrch stavebných konštrukcií a rozhodne neprospievajú ich životnosti. Aj majitelia automobilov o účinkoch vtáčieho trusu vedia svoje.

Vtáky sú živé bytosti, ktoré majú svoje miesto v ekosystéme. Mnohé z nich sú zákonom chránené. Aj také „obyčajné“ vrabce. Nemôžme pripustiť ich likvidáciu. Bola by nie len neetická, ale aj protizákonná. Sú proti nim však spôsoby boja, ktoré sú humánne a zabránia v podstate len sadaniu vtákov na vašu strechu, respektíve stavbu.

Treba mať však na pamäti, že samotný boj proti sadaniu a hniezdeniu operencov nebude úspešný, ak neodstránite všetky predmety, ktoré lákajú vtáky. Sú to najmä potraviny a rastliny dávajúce veľké množstvo vhodných semien.

Laické prostriedky

Operence sa obvykle boja ligotavých predmetov a zábleskov. Preto sa v hojnej miere v boji proti nim používajú najrôznejšie lesklé predmety voľne zavesené v priestore tak, aby sa mohli voľne hýbať a otáčať a svojimi odleskami, ale aj zvukom, plašiť vtáctvo – staré CD-čka, zrkadielka, alobalové prúžky, prípadne nastrihané pásy iného lesklého materiálu zdobia mnoho stavieb a záhrad. Výsledok takéhoto laického boja je otázny a aj estetická stránka použitých prostriedkov nie je vždy vyhovujúca.

Riešením môže byť aj umiestnenie vtáčích domčekov na vašom pozemku. S veľkou pravdepodobnosťou ich vtáci pred vašou stavbou uprednostnia a svoje hniezdo si vybudujú vo vnútri. Domček pre vtáky môže byť navyše veľmi estetickým spestrením vašej záhrady.

Domcek-pre-vtaciky

Krásne vtáčie búdky kúpite v záhradkárskych či chalupárskych potrebách. Ak ste šikovní, možete si vyrobiť vlastné.

Mechanické zábrany

Hrotový alebo tŕňový systém

Hrotový systém je tvorený oceľovými drôtmi ohnutými do tvaru písmena V, mechanicky pripevnenými na lišty z nehrdzavejúceho materiálu, napr. z nehrdzavejúcej ocele alebo hliníka. Tento systém dodáva viacero výrobcov, pričom sa navzájom líšia šírkou kotviacej lišty, dĺžkou a hrúbkou hrotov -tŕňov, spôsobom a hustotou ich osadenia.

Systém sa montuje na dosadacie plochy, ktoré majú vtáky v obľube. Najčastejšie sú to rímsy, parapetné dosky, okrasné fasádne prvky, okrajové časti budov, rôzne výklenky, trámy, hrady (napríklad na prístreškoch), konštrukcie pergol, vnútorné kúty a podobne. Zábrany sa na miesto určenia montujú mechanicky skrutkami alebo nitmi alebo sa lepia lepidlom dodávaným v kartušiach, prípadne obojstrannými lepiacimi páskami, vždy podľa pokynov výrobcu.

hroty-proti-vtakom-jezko-na-holuby-zabrana-pred-vtakmi

Mimoriadne efektívny je tento systém namontovaný na fasádu v miestach, ktoré lastovičky využívajú na stavbu svojich hniezd. Inštaláciu takéhoto preventívneho systému je nutné naplánovať na obdobie pred príletom lastovičiek z juhu, aby si mohli postaviť nové hniezda na vhodných miestach a v pokoji zahniezdiť.

Na trhu sú aj modely určené na pripevnenie na odkvapový systém. Tento typ zamedzuje vtákom sadať aj na miestach vo väčších výškach, údržba ktorých je pomerne komplikovaná. Hrotový systém zabraňuje sadaniu vtákov a je teda preventívnym opatrením proti pôsobeniu exkrementov.

Lankový systém

Lankový systém je tiež mechanickou zábranou proti sadaniu vtáctva. Je alternatívou k hrotovému systému. Používa sa tam, kde je hrotový systém nevhodný. Lankový systém pozostáva zo sústavy laniek z nehrdzavejúcej ocele, ktoré sú pomocou konzoliek upevnené na stojančekoch. Tieto sa k podkladu pripevňujú buď skrutkami alebo sa prilepia špeciálnymi tmelmi alebo obojstranným lepiacimi páskami. Keďže použité lanká sú veľmi tenké, vtáci na ne nedokážu sadnúť. Systém možno použiť na plochách parapetov, rímsach, atikách, ale aj na hrebeňoch striech. Variabilita dodávaných lankových systémov umožňuje ich použitie na ochranu akýchkoľvek konštrukcií, napríklad aj mostov, plotov, potrubí, bilbordov a pod.

lankovy-system-proti-vtakom

Siete proti vtákom

Na miestach, kde nie je možné použiť hrotový ani lankový systém, sa do boja proti nežiadúcemu sadaniu vtákov používajú siete proti vtákom. Chránený priestor sa ohradí veľmi jemnou a ľahkou sieťkou s veľkosťou ôk približne 2 x 2 cm. Siete majú najčastejšie zelenú alebo antracitovú farbu. Vzhľadom na hrúbku vlákna sú takmer priesvitné a dokonale splývajú s prostredím. Siete proti vtákom majú ešte ďalšiu pridanú hodnotu. Priestor obklopený sieťou je chránený pred nalietavaním väčšieho hmyzu, ale aj lístia, prípadne iných nečistôt nesených vzduchom vo veternom počasí.

Všetky mechanické spôsoby ochrany proti sadaniu vtákov sú účinné a pomerne lacné. Sú konštruované tak, aby zabraňovali sadaniu vtáctva, avšak samotným operencom neubližujú.

Elektrické zariadenia

Elektrický napäťový systém

Elektrický napäťový systém je tvorený sústavou napäťových laniek natiahnutých súbežne medzi konzolkami na odizolovaných polykarbonátových pätkách, ktoré sú  prilepené v pravidelných rozostupoch na chránenej ploche. Plocha je chránená elektrickým napätím dodávaným cez transformátor, ktoré spôsobuje sadajúcemu vtáctvu slabý elektrický šok. Systémy sú certifikované a schválené, bežne sa používajú a sú tolerované aj ochrancami prírody. Systém sa montuje na rímsy, atiky, parapetné dosky, dá sa pripevniť aj na samotnú strešnú krytinu.

Akustické odpudzovače

Ultrazvuk

Ultrazvukové odpudzovače odplašujú vtáctvo ultrazvukom s nemenným kmitočtom, alebo sa kmitočet automaticky prelaďuje v istom pásme. Možno ho zapnúť v režime, pri ktorom sa postupne cyklicky prepínajú jednotlivé reproduktory obklopujúce chránený priestor, a tak prichádza ultrazvuk z rôznych smerov. Rýchlosť prepínania možno plynulo meniť, resp. naprogramovať. Prístroje umiestňujeme aspoň 5 m nad miestami prístupnými ľuďom, teda vo výške najmenej 5 m nad zemou, nakoľko pri intenzite 120 dB je nebezpečný pre sluch človeka, ktorý by bol vo vzdialenosti menšej ako 3 m od zdroja. Vzhľadom na to, že ide o elektrické zariadenie, je nutné ho chrániť pred vnikajúcou vlhkosťou.

Hlasné rušenie

V neobývaných oblastiach možno použiť aj metódu hlasitého plašenia vtáctva, keď sa prostredníctvom reproduktorov púšťajú rôzne nahrávky prirodzených zvukov dravých vtákov, ako aj núdzové signály vtáctva, ktoré znamenajú, že kŕdeľ je v nebezpečenstve. Tieto zvuky plašia a dezorientujú vtáky v ich dosahu. Zvuky nahrávok je nutné striedať, nakoľko vtáci si na ne pomerne rýchlo zvyknú a účinok systému sa vytratí.

holub-na-streche

Svetelné odpudzovače

Laserové zariadenie náhodným spôsobom a nepredvídane oslepuje vtáky v okolí, najmä havrany. Lasery kategórie III emitujú viditeľné žiarenie s výkonom do 5 mW. Osvedčili sa na nočné plašenie, ktoré bráni vytváraniu hniezd. Cez deň účinnosť laseru rapídne klesá, takže je vhodné skombinovať ho s ultrazvukovým zariadením. Vtáky vyplašené laserom sa v tú noc už do hniezda nezvyknú vrátiť. Ak sa situácia zopakuje, nájdu si na hniezdenie iné miesto. Plašiť vtáctvo takýmto spôsobom možno len do 15. marca. Po tomto termíne bývajú havrany zahniezdené a plašenie zahniezdených vtákov je zakázané.

Chemické prostriedky

Na trhu sú k dispozícii aj chemické prostriedky na odpudzovanie vtákov, predovšetkým holubov, ktoré okrem toho, že často znečisťujú pamiatky svojím trusom, sú aj prenášačmi rôzne choroby. Chemické odpudzovače sú vo forme gélov alebo sprejov na prírodnom základe. Aplikujú sa na vonkajšie parapetné dosky, rímsy, výklenky, zábradlia, sochy, obklady, škridly a ďalšie ohrozené miesta.

Gély vytvárajú ilúziu horenia. Sú predávané v malých miskách, ktoré sa voľne rozložia v chránenom priestore, prípadne sa vhodným spôsobom prilepia. Prípravok vo forme spreju obsahuje prírodné éterické oleje odpudzujúce vtáky. Veľkou výhodou je dlhá doba pôsobenia. Obvykle stačí jedna aplikácia za rok. Chemické prostriedky ochrany pred vtákmi vtáky nezabíjajú, nespôsobujú škody na budovách, aplikujú sa jednoducho a rýchlo.

Atrapy vtákov

Na boj proti vtákom je možné použiť trojrozmerné alebo plošné atrapy dravých vtákov, prípadne nálepky dravcov určené na použitie na sklenené plochy z vonkajšej alebo vnútornej strany.

Maketa dravcov v životnej veľkosti pomôže vyhnať malé vtáctvo ako holuby, ďatle, sýkorky, drozdy od domu i zo záhrady, a tak ochrániť aj úrodu. Makety sa umiestňujú v miestach nežiadúceho výskytu vtákov, pričom najvhodnejšie je ich zavesiť tak, aby ich pohyb vo vzduchu čo najvernejšie imitoval pohyb skutočného vtáka.

Nálepky dravcov použité na veľkých presklených plochách, môžu zachrániť desiatky životov operencov, nakoľko ich život po kolízii so sklenou tabuľou, odrážajúcou oblohu a okolitú prírodu, nezriedka končí smrťou.

Čo je dobré si zapamätať

 • Aj keď vyčíňanie vtákov na našej stavbe môže byť veľmi nepríjemné, zvážte, či je potrebné podnikať kroky zamedzujúce ich výskytu.
 • Väčšina vtákov je slovenskou legislatívou chránená, ich plašenie v období hniezdenia je zakázané.
 • Na trhu je k dispozícii veľké množstvo systémov zamedzujúcich predovšetkým sadanie vtákov na vybrané stavebné konštrukcie.
 • Žiadna z metód popísaných v tomto článku vtákom neubližuje.

 

Podobné články

Komentáre

2 komentáre. Leave new

 • Avatar
  Ladislav Barta Oslany.
  1. februára 2022 20:08

  Chcem sa zbaviť..sokolika..neviem cely názov.Vracia sa už 4zimu a robi si odkalisko na balkone.

  Odpovedať
  • Dobrý deň, prosím určite nevykonajte žiadne kroky, ktoré by mohli ohroziť život dravca. Odporúčame Vám kontaktovať príslušnú organizáciu venujúcu sa ochrane divokého vtáctva vo Vašom okolí. Ak takú organizáciu nemáte, skúste kontaktovať napríklad záchrannú stanicu v Zázrivej a poradiť sa s nimi.

   Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.