Škridla Generon: neviditeľná solárna elektráreň na vašej streche
V roku 2023 sa do slovenskej rozvodnej siete pripojilo 21 307 obnoviteľných zdrojov elektriny. Až 92 z každých 100 zdrojov boli malé fotovoltické elektrárne na rodinných domoch. Napriek tomu niektorým majiteľom domov stále prekáža vzhľad panelov. Patríte medzi nich? Predstavíme vám alternatívu, ktorá je krajšia, odolnejšia a má aj ďalšie výhody.
Elektrina zadarmo? Áno, ale musíte ju vedieť spotrebovať
Fotovoltika je najvýhodnejší spôsob výroby vlastnej elektriny pre rodinné domy. Na Slovensku na to máme dobré podmienky a dostatok slnka, ak nepočítame niektoré oblasti na severe krajiny. Slnko preto u nás znižuje účty za elektrinu, pomáha pri cenových výkyvoch na trhu či nahradzuje rozvodnú sieť pri výpadkoch už desiatkam tisíc domácností.
Okrem toho nabíja elektromobily (jazdia teda takmer zadarmo), ohrieva bazény či vírivky, príp. pomáha s vykurovaním domu. Áno, aj to sa dá, hoci v prípade ohrevu sú výhodnejšie skôr termické solárne panely než tie vyrábajúce elektrinu.
Navyše účinnosť fotovoltických panelov stúpa, cena zase klesá a to všetko urýchľuje návratnosť investície do fotovoltiky.
Objavujú sa aj nové technológie, napríklad:
- čistočierne panely (píšeme o nich nižšie),
- využitie elektromobilu s technológiou vehicle-to-home (V2H) ako prídavnou batériou, do ktorej môžete uložiť prebytky z fotovoltiky a potom z nej napájať celú domácnosť,
- inteligentné krabičky, ktoré vám pomôžu zužitkovať prebytky elektriny či zmanažovať spotrebu celej domácnosti,
- inteligentné rozvodné siete, ktoré vám umožnia jednoducho predávať elektrinu do siete, deliť sa o ňu so susedmi či s viacerými vašimi nehnuteľnosťami.
Napriek tomu fotovoltika nie je pre každého. Základné pravidlo je, že čím viac elektriny spotrebúvate, tým viac vám ušetrí.
Čo to znamená v praxi?
Napríklad pri domoch vykurovaných plynom či tuhým palivom, kde cez deň nikto nie je a elektromobil neparkuje pri dome, sa nemusí oplatiť vôbec. Inak povedané, investícia do nej by sa vám vracala veľmi dlho. Fotovoltika totiž najviac vyrába práve cez deň, keď je väčšina ľudí v práci. Toto časové okno sa dá kompenzovať batériami, tie však investíciu o pár tisíc eur navýšia.
Alternatívou je služba tzv. virtuálnej batérie, pri ktorej pošlete prebytky do siete a neskôr si ich vyberiete za distribučné poplatky. Ako vidíte, nie je to vôbec jednoduché. Ale žiadny strach, pri starostlivo vypočítanej a navrhnutej fotovoltike môžete návratnosť stlačiť aj pod 6 rokov.
Najlepšie bude, ak celý návrh systému necháte na skúsenú inštalačnú firmu. Projektanti totiž musia pri výpočte vziať do úvahy:
- kedy a koľko elektriny spotrebúvate,
- na čo všetko ju spotrebúvate,
- v akej lokalite sa dom nachádza,
- na ktoré svetové strany je otočená strecha a aký má sklon,
- akú veľkú investíciu si môžete dovoliť.
Pozor na odolnosť panelov, konštrukcie a stav strechy!
Okrem účinnosti sa výrobcovia snažia zlepšovať aj mechanickú odolnosť fotovoltických panelov. Napriek tomu sú stále pomerne krehké v dôsledku svojej veľkej sklenenej plochy – čím výkonnejší panel, tým väčší a krehkejší. Solárne články v paneloch môže poškodiť krupobitie alebo napríklad malý konár, ktorý spadne zo stromu pri silnom vetre. Veľká plocha má aj ďalšiu nevýhodu – vietor pôsobí na panel pomerne veľkou silou a pritláča ho k streche alebo sa ho z nej snaží vytrhnúť. Panel sa teda správa podobne ako plachta na plachetnici.
Aby bola fotovoltika bezpečná pre okolie, musíte mať strechu v dobrom stave a použiť kvalitnú konštrukciu, ktorá bude v streche pevne držať a udrží aj panely. Tým chceme povedať, že konštrukcia vyrobená na kolene z materiálu kúpeného v železiarstve nestačí. Konštrukcia musí mať aj kvalitnú povrchovú úpravu, lebo ak po rokoch zhrdzavie, stratí pevnosť a budete musieť platiť za jej výmenu spojenú s demontážou a opätovnou montážou panelov.
Mnohým majiteľom domov však prekáža najmä vzhľad fotovoltických panelov. Výrobcovia na to reagujú tzv. all-black panelmi (nazývanými aj full-black), ktoré sú takmer celé čierne. Na rozdiel od bežných panelov nemajú typické biele mrežovanie medzi jednotlivými solárnymi článkami. Na streche teda pôsobia o niečo menej nápadne – je to skrátka taká čierna doska.
Neviditeľná alternatíva panelov – solárna škridla Generon
Neviete si na streche predstaviť klasické ani full-black fotovoltické panely? Máte aj inú možnosť – strešnú krytinu Terran Generon alebo Generon MAX so vstavanými solárnymi článkami. Každá škridla je v podstate malý fotovoltický panel s výkonom 10 až 15 Wp. Na ilustráciu, bežný panel má výkon cca 400 Wp, no zaberie omnoho väčšiu plochu.
A pre úplnosť, jednotka Wp (wattpeak) označuje maximálny výkon, aký môže škridla či panel dodať pri ideálnych svetelných podmienkach, t. j. keď slnko svieti najsilnejšie.
Škridly sa medzi sebou prepájajú bežnými káblami s konektormi, ktoré sa používajú aj pri klasických fotovoltických paneloch. Prepojením potom vytvoríte fotovoltický systém s výkonom v rádoch kWp presne tak, ako keby ste ho skladali z panelov.
Tu sa však podobnosť s fotovoltickými panelmi končí. Najväčšou výhodou škridiel Terran Generon a Generon MAX totiž je, že z diaľky ich nerozoznáte od bežných škridiel. Vyrábajú sa v čiernej aj červenej farbe. To znamená, že sanemusíte vzdať klasickej červenej strechy, len aby ste mohli mať fotovoltiku.
Ale pozor! Generon nie je žiadna plastová ani plechová napodobenina škridly. Je to odolná betónová strešná krytina, ktorá ochráni váš dom rovnako ako každá iná. Zvyšok strechy môžete doplniť bežnou krytinou Rundo, Zenit alebo Zenit MAX, ktorá je so systémami Generon a Generon MAX kompatibilná.
Výhodou krytiny Terran Generon je aj vyššia odolnosť voči vplyvom počasia než pri fotovoltických paneloch vďaka menšej ploche. Navyše kabeláž aj konektory sú ukryté pod škridlami, takže na ne nepôsobí UV žiarenie, dážď ani vietor. A Generon nepotrebuje na rozdiel od panelov ani nosnú konštrukciu, ktorá je často slabým článkom celého fotovoltického systému.
Pozor na sklon strechy
Solárne škridly majú aj nevýhody. Prvou je, že škridly nemôžete použiť na plochú strechu, no fotovoltické panely áno.
Ďalšou je nižšia energetická hustota než pri fotovoltických paneloch. Na dosiahnutie rovnakého výkonu teda budete musieť použiť väčšiu plochu strechy. V praxi to však nie je problém, keďže krytina je z diaľky na nerozoznanie od bežnej a nenarúša vzhľad strechy, ani keď ju ňou pokryjete takmer celú (na okraje musíte použiť bežnú škridlu).
No a posledná nevýhoda – sklon škridiel je pevne daný sklonom strechy. So solárnymi škridlami teda musíte počítať už pri projektovaní strechy a jej sklon treba vypočítať aj s ohľadom na čo najväčšie energetické zisky.
Samozrejme, najlepšie je počítať pri návrhu strechy aj v prípade bežných fotovoltických panelov. Ich sklon však môžete pomocou konštrukcie nastaviť v malom rozsahu a chyby v návrhu tak čiastočne skorigujete.
Výkon garantovaný na 25 rokov
Solárne články v škridlách Terran Generon a Generon MAX pracujú na rovnakom princípe ako články v klasických fotovoltických paneloch. Majú teda aj rovnaké pozitívne a negatívne vlastnosti, napríklad vyšší výkon pri nižšej teplote vzduchu (články sa lepšie chladia) či pokles výkonu v priebehu rokov.
Toho sa však nemusíte báť. Podobne ako pri fotovoltických paneloch vám totiž výrobca Terran dáva záruku, že výkon do 25 rokov od inštalácie neklesne pod 80 %.
Výkonové parametre fotovoltických škridiel Generon a Generon MAX nájdete v tabuľke:
Typ | Kompatibilný so škridlou | Výkon 1 ks škridly | Výkonová hustota škridiel | Plocha potrebná na 1 kWp výkonu |
Generon MAX čierny | Zenit MAX | 15,5 Wp | 157 Wp/m2 | 6,4 m2 |
Generon MAX červený | Zenit MAX | 10,5 Wp | 106 Wp/m2 | 9,4 m2 |
Generon čierny | Rundo, Zenit | 15 Wp | 167 Wp/m2 | 6 m2 |
Generon červený | Rundo, Zenit | 10 Wp | 115 Wp/m2 | 8,7 m2 |
Pripomíname, že ide o maximálne výkony pri ideálnych svetelných podmienkach. To, koľko elektriny vyrobí škridla alebo bežný fotovoltický panel, závisí napríklad od:
- orientácie strechy na svetové strany – najlepší je juh, použiteľný je aj juhovýchod a juhozápad, na severnej strane to nemá príliš zmysel,
- sklonu strechy,
- počtu dní za rok, keď bude svietiť slnko,
- miery zatienenia strechy napríklad stromom, komínom, susednou budovou,
- vonkajšej teploty – príliš vysoká teplota znižuje výkon solárnych článkov.
Príklad na optimálne podmienky (strecha otočená na juh, sklon 25 až 45°):
Pre priemernú domácnosť je rozumný výkon fotovoltiky približne 4 kWp (4 000 Wp). Takýto systém dokážete vyskladať z čiernych škridiel Terran Generon alebo Generon MAX na ploche 24 až 26 m2. To zodpovedá cca 240 až 280 škridlám.
Červených škridiel by ste potrebovali viac, pretože majú nižší výkon na jeden kus.
Počítajte s tým, že nevyužijete celú plochu strechy. Na okraje musíte použiť kompatibilnú krytinu Terran Zenit, Zenit MAX alebo Rundo.
Dotácie na fotovoltiku
Solárna strešná krytina Terran Generon a Generon MAX má oproti fotovoltickým panelom okrem vzhľadu aj mnohé iné výhody plus zopár nevýhod. Žiadna fotovoltika však nie je zázračná – pri nesprávne otočenej streche či nízkej spotrebe elektriny sa vám investícia do nej bude vracať veľmi dlho.
Áno, návratnosť vám skrátia dotácie z programu Zelená domácnostiam alebo Obnov dom. Ak však chcete mať istotu, že fotovoltika u vás má zmysel, dajte si navrhnúť celý systém skúsenej inštalačnej firme.
Komentáre