Vianočné výzdoby na strechách alebo na počiatku bolo poleno

vianocna_vyzdoba_na_strechach

Vonkajšia svetelná výzdoba je pre mnohých neoddeliteľnou súčasťou tej pravej vianočnej atmosféry. Pre iných je naopak gýčom či vyťahovaním sa pred susedmi, ba priam nočnou morou z Ameriky. Ako to však celé vlastne vzniklo?

Kúsok histórie

December bol v minulosti (v 12. storočí) považovaný za najtmavší mesiac v roku. Bežným zdrojom osvetlenia bol oheň. Prvá zmienka o „vianočnom svetle” pochádza z Nemecka, z roku 1184, kedy ľudia oslavovali Vianoce zomknutí okolo slávnostného horiaceho polienka. Toto poleno symbolizovalo návrat slnka počas krátkych zimných dní a ľudia verili, že odvracia zlých démonov, ktorých si spájali s tmou. Tento zvyk sa udržal až do 19. storočia, kedy boli otvorené krby nahradené liatinovými kachľami.

Vianočná výzdoba domu

Z polienka sa po pár storočiach stal stromček, ohnisko sa premenilo na sviečky a z tohto magického spojenia vznikli horiace vianočné stromčeky – radosť každého poisťovacieho agenta. V roku 1908 poisťovne odmietali preplácať požiare, ktoré vznikli zavinením nevinne sa tváriacej vianočnej dekorácie. Možno práve to bol impulz, ktorý posunul k životu Edisonove miniatúrne žiarovky na vianočné stromčeky.

Svetielka sľubovali bezpečnosť, avšak vianočnému stromčeku ešte stále hrozilo vznietenie z rozpálených minižiaroviek. No šance, že sa z vášho symbolu Vianoc stane biopalivo, výrazne klesli. Lenže výsadu elektrifikovanej vianočnej výzdoby mali stále len tí najbohatší, v roku 1900 stála jedna šnúra vianočných svetiel 12 dolárov, čo je v prepočte na súčasnosť 300 dolárov. K tomu, aby sa z vianočných svetiel stala americká tradícia, bola potrebná masová výroba.

V roku 1925 vlastnilo práva k výrobe vianočných svetiel už 15 spoločností, ktoré sa spojili do NOMA Electric Corporation a vytvorili tak najväčšiu výrobňu vianočných svetiel, kde si tieto ozdoby postupne prešli svojou evolúciou tvarov a farieb. Skutočný vianočný ošiaľ nastal až vtedy, keď sa svetielka stali vodotesnými.

Bezpečnosť na prvom mieste

Podľa testov z roku 2007 bola nevyhovujúca až tretina zo 196 vzoriek svetelných reťazí. Odporúčame preto, aby ste svetlá nakupovali len u overených predajcov či v špecializovaných predajniach. Na strešnú vianočnú výzdobu používajte len svetlá, ktoré sú určené na vonkajšie použitie, teda vodotesné a mrazuvzdorné (rozpoznáte ich podľa bezpečnostného označenia IP). Svetlá si dávajte predviesť už pri kúpe, všímajte si kvalitu a dĺžku káblov, druh zapájania, certifikáciu výrobku. Ak sa vám zazdá, že niečo nie je v poriadku, vráťte ich predajcovi.

Vianocna-vyzdoba-domu-svetelna-retaz-na-streche

Pokiaľ ste sa rozhodli, že prevetráte minuloročnú výzdobu, nezabudnite skontrolovať všetky predlžovačky, káble a svetlá. Poškodené žiarovky nahrádzajte len žiarovkami rovnakého typu. Počas vašej neprítomnosti či spánku svetlá radšej vypínajte.

Ako si správne vybrať?

Na trhu nájdeme dva typy osvetlenia, a to mikrožiarovky a LED osvetlenie. Mikrožiarovky spotrebujú o 8-krát energie viac ako LED. Ich ďalším mínusom je aj životnosť, keďže sa vám môže stať, že náhradné žiarovky budete zháňať už ďalší rok. Okrem nižšej nákupnej ceny teda mikrožiarovky neponúkajú žiadnu výhodu. LED osvetlenie je možno o pár eur drahšie, avšak je výrazne úspornejšie, má vyššiu svetelnosť a jeho životnosť môže dosiahnuť 100 000 hodín, teda slúžiť môže až vyše 11 rokov. A čo sa týka farebnosti a tvarov, to už nechávame na vašu fantáziu.

Vianocna-vyzdoba-domu-svetelna-retaz-girlanda

Ako svetelnú výzdobu správne pripevniť?

Pokiaľ ste sa rozhodli čeliť montáži osvetlenia sami, bez pomoci profesionálov, máme pre vás pár tipov, aby ste vy i váš dom ostali bez ujmy. Pred samotným aktom odporúčame krátku rozcvičku na natiahnutie chrbtového svalstva a končatín, pri upevňovaní svetiel nezabúdajte na vlastnú bezpečnosť. Zvoľte si na prácu deň, kedy vás zima nezaženie dnu skôr, ako budete mať hotovo.

Vianocna-vyzdoba-vonku-svetelna-retaz-na-streche-altanok-vianocny-stromcek

Najčastejším tipom externého osvetlenia je svetelná hadica či reťaz, ktorá sa zvykne pripevňovať na odkvapové žľaby, do výklenkov striech, a to montážnymi klipmi, skrutkami či klincami. Toto riešenie je síce časovo a finančne menej náročné, avšak pedantného domajšieho výsledok neuspokojí. Svetelné káble totiž zvyknú reagovať na výkyvy teplôt a menia svoj tvar, čím vznikajú neestetické previsy.

Pokiaľ vám ide o dokonalosť vášho výtvoru, existujú PVC lišty, s ktorými vytvoríte dokonalé línie. Je možné ich prilepiť či priskrutkovať a vďaka UV odolnosti môžu byť pripevnené celoročne.

Ak ste sa rozhodli vyzdobiť dom svetelnými cencúľmi, odporúčame ich rozbaliť a povyrovnávať ešte pred inštaláciou. Svetelné cencúle pripevňujeme montážnymi fixačnými páskami či samoreznými háčikmi a skrutkami do dreva, a to na odkvapy, zábradlia, striešky.

Pokiaľ pri montáži nepoužijete špeciálne UV odolné montážne pásky, neodporúčame nechávať ich zavesené celoročne, aby nedošlo k ich poškodeniu.

Omotajte svetelnými girlandami stĺpy, zábradlia, balkóny, len sa do toho nezamotajte až príliš, aby ste si tie sviatky užili hlavne v pohodlí a teple domova. :)

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.